piątek, 12 listopad 2010 11:56

Bitwa o Polskę

Napisała

Ze Stanisławem Tymińskim rozmawia Natalia Dueholm

Kiedy przyjechał Pan do Polski, aby startować w wyborach prezydenckich w 1990 r., założył Pan Partię X. Podobno partia ta miała w tym czasie 4 miliony zwolenników i 5500 zarejestrowanych członków. Wiem, że partia już nie istnieje, ale czy utrzymuje Pan nadal kontakty z jej byłymi członkami?

? Myślę, że samotność jest lepsza niż złe towarzystwo. Chętnie utrzymuję kontakty z ludźmi wartościowymi, ale unikam bezwartościowych. Ci wartościowi zawsze mają serce.
Myli się Pani co do chronologii i liczby zwolenników Partii X. Partia ta powstała w 1991 r., po wyborach prezydenckich, na życzenie 8 tys. członków. Dostałem 4 miliony głosów w obu turach wyborów prezydenckich, za to Partia X w wyborach do Sejmu dostała tylko 250 tys. głosów.

Pan to ma pamięć!
CIA World Fact Book wpisał Partię X w blok innych partii (SDRP, SLD czy PSL) o komunistycznej proweniencji czy związkach (Communist origin or linked). Mimo że nie uważam tego źródła za zbyt wiarygodne, proszę Pana o komentarz.


? Nie odpowiadam za błędy CIA ? ta organizacja np. do tej pory nie znalazła broni masowego rażenia w Iraku. Partia X nigdy nie miała nic wspólnego z PSL i SLD i ludzie z tych partii nigdy się z nami nie dzielili swoimi pieniędzmi. SLD/PSL sfinansowały Samoobronę, aby Lepper mógł przejąć nasze biuro, nasz program i nasz elektorat. A to dlatego, że byliśmy dla nich groźnym konkurentem. Obecny sukces Samoobrony tylko potwierdza ten fakt.

Tak, wiem, że CIA popełnia błędy. Ma Pan jednak jakąś hipotezę dotyczącą powodu umieszczenia Pana w tej grupie?

? Może naprawdę się pomylili albo chcieli nas zdyskredytować poprzez włączenie w to złe towarzystwo, bo wiedzieli, że Partia X zawsze była partią polskich patriotów.

W czasie kampanii prezydenckiej był Pan oskarżany przez media o związki z Kadafim, o to, że bije żonę czy głodzi dzieci. Podobno procesował się Pan w tej sprawie. Czy coś Pan osiągnął?

? Wielu znanych ludzi ze strachu, że wybory wygrają Polacy, posunęło się wtedy do kłamstw i oszczerstw, czego dzisiaj się wstydzą. Telewizję Polską za pomówienia zmusiłem przed sądem do publicznych przeprosin. A więc mam pewną satysfakcję: jestem bodaj jedynym Polakiem, którego kiedykolwiek ci ludzie przepraszali. A wiem, że oni bardzo tego nie lubią robić.

Został więc Pan oczyszczony z tych wszystkich zarzutów, nawet ze współpracy z Kadafim? I co to znaczy, że znani ludzie bali się, że wygrają Polacy?

? Myli się Pani. Jeślibym miał możliwość, chętnie bym współpracował z panem Kadafim dla dobra Polski. Niczego się zresztą nie wstydzę. Takie pomówienia, dotyczące Kadafiego, rzucał ówczesny minister MSW w rządzie Mazowieckego ? Krzysztof Kozłowski i to on powinien się z tego tłumaczyć, nie ja.
"Znani ludzie", ci, co się bali mojej wygranej, to osoby pokroju Kozłowskiego, którzy są Polakami tylko wtedy, kiedy mają z tego korzyść. Kiedy tacy ludzie mają więcej korzyści z bycia Niemcami, Żydami czy Holendrami, to lojalni wobec Polski już nie są. Ci ludzie są ogólnie znani jako "Europejczycy". To nie są patrioci, na których można liczyć w potrzebie.

A co z Pana czarną teczką? Miał Pan tam podobno kompromitujące materiały na Wałęsę. Dlaczego ich Pan nie ujawnił? I co z tym programem przewidującym totalny upadek gospodarczy Polski w 1994 r.? Chyba się Pan pomylił co do tego totalnego upadku, bo zdaje się, że teraz jest gorzej.

? Czarna teczka zawierała papiery, a to nie wystarcza do wygrania wyborów prezydenckich, jeśli ludzie, którzy je przysłali, boją się o tym mówić. Wystarczyło, że ta teczka była i wzbudziła ciekawość Polaków ? takie było jej przeznaczenie.
Nie myliłem się co do załamania finansów Polski w 1994 roku. To się wtedy naprawdę stało i kolejne rządy były zmuszone do łatania dziury budżetowej pieniędzmi z gwałtownej prywatyzacji. Tak Polska straciła swój kapitał i teraz jest nędzarzem.


(...)

Wyświetlony 7016 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.