wtorek, 07 grudzień 2010 10:17

Ciche grusze wycięte na miedzy

Napisane przez

Literatura. Sztuka tworząca słowem naprawdę jest sztuką łączącą wszystkie inne. Malarstwo, muzyka, rzeźba, to wszystko jest w niej. Słowo gra muzyką niepowtarzalną, gra najpiękniej wirtuozerią Literatury Wielkiej, pozostającej na długo albo na zawsze w tonacjach dźwięków wydobytych z instrumentu naszej wyobraźni.

Literatura rzeźbi wnętrze, maluje obrazy widzialne tylko dla nas, w kolorach i cieniach, nie mających żadnego odpowiednika, nie osiągalnych dla nikogo z zewnątrz. Intymna galeria wewnętrzna, żywa i niedostępna. Im więcej czytamy, tym większa staje się ta galeria portretów, pejzaży, skojarzeń. Zapach literatury, ulotny, zdolny uzależnić i unieść w inny świat. Błysk geniuszu pisarza jest zaczynem do tytanicznej pracy twórczej czytelników. Każdy z nich, czytając ten sam poemat, tworzy go na nowo dla siebie. Tysiąc egzemplarzy tej samej noweli to tysiąc różnych historii. Powieść?kanon czytana przez miliony to nieograniczona rzeczywistość, rozszerzająca się nieskończenie każdą parą oczu, biegnącą po linijkach tekstu. Potęga wyobraźni człowieka, pobudzona dziełem pisarza zdaje się być niezachwiana w swojej różnorodności i bogactwie. Zdaje się...
Niektórzy twierdzą, że nadchodzą ciężkie czasy dla ludzkiej wyobraźni. Mylą się. Te czasy już nadeszły. Wyobraźnia jest niszczona. Ucisk narasta i staje się totalny za sprawą Wielkiego Unifikatora. Nie napotyka on żadnego oporu, wręcz przeciwnie, jest przyjmowany entuzjastycznie i zachęcany do dalszej ekspansji. Nieprzeliczone rzesze wyznawców Wielkiego Unifikatora gromadzą się w jego świątyniach, we własnych domach oddają mu swój najlepszy czas. Jego słudzy celebrują z przepychem własną wielkość i sławę. To współcześni idole, których gesty i słowa podawane są spragnionym tłumom. Film, bo o nim mowa, to gwiazda sztuk młodych, zachłanna w dążeniu do nowych sukcesów. Nerwowo poszukuje pożywki dla dalszego wzrostu i tę pożywkę znajduje w literaturze. Choć z mozołem i w ssącym głodzie tematów pracują zastępy scenarzystów, ich pot i atrament idą na marne, tylko nieliczni wchodzą do panteonu. Ciężko wznieść się do lotu na koślawych skrzydłach trójdzielnych schematów, rozniecić ogień papierowym konfliktem, rozpętać wicher na szczycie dramatu zanurzonego po kolana w nudzie. I wtedy niecierpliwa ręka sięga po Dzieło, które na zawsze powinno pozostać dziewicze, nietknięte w delikatnej strukturze naszej wyobraźni ? bezbronnej i jakby zapomnianej, wiernej towarzyszce naszego życia. A przecież ona żyje nadal wyblakłymi obrazami z dziecięcych lektur, myśli bujających niegdyś w obłokach i tych całkiem żywych postaci z Tołstoja, Manna, Mickiewicza, które zaludniają wnętrza następnych pokoleń, filtrowane subtelnie do każdej duszy z osobna.
I oto nadchodzi Wielki Unifikator z miażdżącym walcem jedynej interpretacji, przetacza się, gniotąc tętniącą życiem łąkę wyobraźni, wyciskając jedno, niezatarte piętno. Psychologia doskonale zna tę cechę ludzkiego umysłu, który potrafi tworzyć własne obrazy dopóty, dopóki oczy nie zobaczą. A to, co zobaczą, pozostaje na zawsze i ? co smutne ? nie wrócimy już nigdy do naszych własnych obrazów.
I tak widzieliśmy przez całe pokolenia i każdy z nas widział: swój własny dworek, pagórki leśne i łąki zielone, ciche grusze na miedzy, graliśmy muzykę Jankiela i słyszeliśmy echo leśne niosące dźwięk rogu. Zosia, jaka ona była? A Gerwazy i Jacek Soplica, iluż ich było?! Teraz jest jedna Zosia, jeden Gerwazy i jeden dworek, ten sam dla nas wszystkich. Tylko twarz Księdza Robaka spogląda z dziwnym grymasem z reklamy "Playboya".

 

Ryszard Rubinowicz
Wyświetlony 6201 razy

Najnowsze od Ryszard Rubinowicz

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.