wtorek, 21 grudzień 2010 14:18

Wojciech Ziembiński (1925-2001)

Napisane przez

Nie zobaczymy Go już więcej na rocznicowych Mszach świętych i uroczystościach państwowych.

Nie ujrzymy też Jego podpisu pod apelami, listami czy petycjami protestującymi przeciwko temu, że w "Niepodległej", o którą walczył przez całe życie, nie wszystko dzieje się tak, jak powinno.
Na przyniesiony z Moskwy ustrój nigdy nie wyraził zgody. Wyrzucano go za to z pracy i wsadzano do więzienia. Był odważny, niestrudzony i nieustępliwy. Historia jego działalności publicznej odzwierciedla w skrócie dzieje polskiej opozycji. Po Październiku ’56 działał w Klubie Krzywego Koła, Klubach Inteligencji Katolickiej, prowadził salon polityczny, w połowie lat siedemdziesiątych współorganizował Komitet Obrony Robotników oraz Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, w czasach "Pierwszej Solidarności" zakładał Kluby Wierności Rzeczpospolitej, a po 1989 roku - Stronnictwo Wierności Rzeczpospolitej, uczestniczył też w pracach nad Obywatelskim Projektem Konstytucji. Trudno zliczyć manifestacje i inicjatywy patriotyczne, które zorganizował. To między innymi jemu zawdzięczamy postawienie Pomnika Pomordowanym na Wschodzie.
Piłsudczyk i miłośnik tradycji II Rzeczpospolitej stał na straży narodowej pamięci. Był przeciwnikiem umowy Okrągłego Stołu. W życiu politycznym Wolnej Polski widział więcej rozszarpywania sukna niż służby państwu, więcej prywaty niż myśli o Ojczyźnie. Reprezentował typ patriotyzmu, który, niestety, wraz z przedstawicielami jego pokolenia schodzi już ze sceny.
MK
Wyświetlony 10864 razy

Więcej w tej kategorii: « www.społeczeństwo/elita.pl
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.