piątek, 31 grudzień 2010 18:56

Inka czy Szymborska, czyli AK czy PZPR?

Napisane przez

W telewizorze powiedzieli, a jedynie słuszne portale internetowe potwierdziły, że prezydent Bronisław Komorowski zamierza odznaczyć Orderem Orła Białego m.in. Wisławę Szymborską.

Poetka znana jest z tego, że za życia Józefa Stalina zaangażowała się w system komunistyczny tworzony w Polsce. Pisała wtedy wierszyki, takie jak wówczas wymagano. Po latach wymagano innych, dlatego napisała wiersz antylustracyjny o nienawiści, czy jakoś tak. Wiadomo, trzeba zawsze być na posterunku, bo z nagród nici i trzeba by było biedę klepać. Ale mniejsza z tym.

Skrytykowałem decyzję przyznania noblistce najwyższego państwowego odznaczenia w Polsce i skrytykowałem samą Szymborską. A to przede wszystkim dlatego, że była zaangażowana w system komunistyczny w Polsce w bardzo krwawym okresie ? tzw. latach stalinowskich. Ależ wykazałem się niesprawiedliwością, żeby gromy rzucać na szacowne głowy bez dania szansy wytłumaczenia się! Skoro Komorowski jeszcze nie powiedział, dlaczego to odznaczanie przyznał Szymborskiej, na razie zostawmy go w spokoju. I tak jaki jest koń, każdy widzi. Pozwólmy więc noblistce wytłumaczyć się ze swego zaangażowania w system stalinowski.

W Internecie znalazłem informację, że Szymborska tłumaczyła się z socrealizmu w swoich wierszach, mówiąc, że w tamtym okresie sympatyzowała z ustrojem, bo kochała ludzkość w całości, by po latach docenić wartość kochania poszczególnych jednostek. Chyba już nic głupszego nie mogła wymyślić. Skoro kochała całą ludzkości, to chyba też żołnierzy AK, NSZ, WiN, ?żołnierzy wyklętych?, tępionych, torturowanych i zabijanych przez jej ideowych towarzyszy. Chyba też kochała Danutę Siedzikównę ps. ?Inka?, sanitariuszkę 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza, ps. ?Łupaszka?.

Losy Inki zostały odtworzone i niedawno w pewnym stopniu nagłośnione przez gdański oddział IPN. Jej biogram można przeczytać m.in. w Wikipedii. Wiemy, że została aresztowana 20 lipca 1946 r. W śledztwie była bita i poniżana. Mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków AK. Oskarżenia były absurdalne. Ince zarzucono udział w zastrzeleniu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej podczas starcia koło miejscowości Podjazy z oddziałem ?Łupaszki?, a nawet wydawanie tam rozkazów. Rozbieżności w zakresie jej udziału w starciu pomiędzy partyzantami a UB i MO pojawiły się w zeznaniach samych milicjantów. Jedni zeznawali, że Inka strzelała i wydawała rozkazy, inni ? że nie. Jeden z milicjantów przyznał nawet, że Inka udzieliła mu pierwszej pomocy medycznej, gdy został ranny. Zachowała się prośba o łaskę, adresowana do prezydenta Bolesława Bieruta, napisana 3 sierpnia 1946 r. Została zredagowana przez obrońcę Inki z urzędu, Jana Chmielowskiego. Sanitariuszka odmówiła jej podpisania, ponieważ w tekście Chmielowski pisał o jej kolegach z oddziału jako o ?bandzie?. Sąd stwierdził, że Inka nie brała bezpośredniego udziału w ?zabójstwach?, mimo to 21 sierpnia 1946 r. została skazana na śmierć. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska krótko przed śmiercią, osiemnastoletnia Inka napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba. Wyjaśnijmy, że po śmierci rodziców babcia była dla niej szczególnie bliską osobą.

Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami Inki było: Niech żyje Polska! Niech żyje ?Łupaszka?! 11 listopada 2006 Danuta Siedzikówna ?Inka? została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

(...)

Wyświetlony 3698 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.