piątek, 31 grudzień 2010 19:32

Oszustka intelektualna

Napisane przez

Tłum zawsze jest taki, jakim czynią go jego nadzorcy ? i nie jest to opinia specjalnie odkrywcza. Warto natomiast przypominać, że tłum ze skaleczoną tożsamością staje się groźny dla indywidualnej tożsamości jego członków. Czyli dla samego siebie. Albowiem zbiór jednostek wyznających różne wartości nie może być zbiorem trwałym i wcześniej czy później musi zatomizować się do niebytu.

 

Etyka źródłem prawa

Nie ma to, tamto: żadne poszatkowane na kawałki społeczeństwo nie będzie istniało jako całość, bo stanowione prawo musi pozostać spójne, a źródłem tej spójności jest w pierwszym rzędzie określona optyka moralna. Co oznacza, że prawa obowiązujące wszystkich muszą być stanowione wedle jednej etyki, będącej źródłem prawa. Nie mogą stanowić wypadkowej paru odmiennych postaw światopoglądowych, ponieważ na dłuższą metę nie da się żyć w jednej grupie na kilka różnych sposobów. Proszę zwrócić uwagę choćby na to, co dzieje się aktualnie w Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie rozpada się system sądowniczy, ponieważ muzułmanie upierają się, by w przestrzeni publiczno-prawnej obowiązywał ich system etyczny.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy ? wszędzie tam dzieje się źle. Nie można być przecież cywilizowanym na kilka różnych sposobów. Stąd przecież, nie skądinąd, bierze się próba narzucenie polityczno-poprawnej unifikacji. Co skończy się tak, jak zawsze kończą się próby majstrowania w procesach socjalizacyjnych.

Przed miesiącem ?Rzeczpospolita? opublikowała obszerny elaborat znanej feministki Wandy Nowickiej, poświęcony tolerancji w kontekście tak zwanego ?prawa kobiety do aborcji?. Z bezmiaru oszustw intelektualnych zawartych w tym wypracowaniu wybrałem cztery, ilustrujące moje poprzednie uwagi.

Brednie lewicowej feministki

Oszustwo pierwsze: Wanda Nowicka uważa, że Nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczyna się człowiek. Tymczasem jeśli człowieka zdefiniujemy jako indywidualny byt tożsamy gatunkowo z innymi ludźmi, ?początek człowieka? nauka określa bardzo jednoznacznie. Życie człowieka albo zaczęło się, albo nie, embrion zaś to także jest już człowiek, a nie banan czy kormoran. Choć oczywiście można powiedzieć, że jest to człowiek bardzo młody, o całe dziewięć miesięcy młodszy od noworodka.

(...)

Wyświetlony 2594 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.