Wydrukuj tę stronę
piątek, 31 grudzień 2010 20:03

Polska dogania Rosję

Napisane przez

W ocenie sytuacji politycznej Polski skorzystam z opublikowanych przez portal WikiLeaks informacji z amerykańskich depesz dyplomatycznych. Dzięki nim światowa opinia publiczna poznała m.in. ocenę Rosji przez dyplomatów amerykańskich.

 

Ich zdaniem, jest to kraj autokratyczny i skorumpowany, w którym urzędnicy, oligarchowie i przestępczość zorganizowana wspólnie tworzą ?państwo mafijne?. Swoją ocenę poparli wieloma faktami, które razem można potraktować jako kryteria ?mafijności? państwa. Kryteria te w większości, co nie powinno być zaskoczeniem, spełnia także dzisiejsza Polska.

Dyplomaci amerykańscy określili Rosję państwem mafijnym z kilku powodów. Po pierwsze, władza w tym kraju opiera się na wszechobecnych służbach specjalnych FSB, kierowanych przez premiera Putina (byłego pułkownika KGB). Władza z opozycją nie dyskutuje, ale niszczy ją wszelkimi sposobami, ograniczając do minimum możliwość jakiejkolwiek kontroli i krytyki swoich działań. W takim rządzeniu pomaga partia władzy ?Jedna Rosja?, utworzona przez służby specjalne, oraz większość mediów.

Po drugie, wszechobecna korupcja, szczególnie na szczytach władzy ? na porządku dziennym są wymuszenia, łapówki, tajne konta w rajach podatkowych, itd. Często nie można odróżnić działalności państwa od działań zorganizowanej przestępczości. Policja i wymiar sprawiedliwości ochraniają przestępców.

Po trzecie, brak swobód obywatelskich, w tym brak wolności słowa. W praktyce wszystkie media znajdują się pod kontrolą władzy, niezależni dziennikarze i działacze opozycji są zastraszani, wsadzani do więzienia, a niektórzy bici lub mordowani przez ?nieznanych sprawców?.

Większość tych kryteriów ?mafijności? spełnia Polska. Władza dysponuje służbami specjalnymi poza kontrolą społeczną i parlamentarną. Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, a także jego zastępca, to przedstawiciele rządzącej partii. Służby formalnie podlegają premierowi (podobno PO powstała z ich pomocą). Nie wiadomo jednak, kto służbami kieruje, np. na czyje polecenie zwolniono z CBA prawie 90% kadry kierowniczej? Po tych czystkach, zdaniem byłego jej szefa Mariusza Kamińskiego: kluczowe stanowiska zajmują ludzie zaczynający karierę w okresie stanu wojennego lub podejrzewani wcześniej przez Biuro o przestępstwa. Prawdopodobnie dopiero po zmianie władzy poznamy osiągnięcia tajnych służb i m.in., czy stały za ostatnią próbą rozbicia PiS.

                (...)

Wyświetlony 2669 razy
Edward Leszczyński

Najnowsze od Edward Leszczyński

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.