piątek, 28 styczeń 2011 18:01

Chiny wobec USA

Napisane przez

Celem mojej wizyty jest zwiększenie wzajemnego zaufania, promowanie przyjaźni, pogłębianie współpracy oraz dążenie do pozytywnych, wszechstronnych stosunków między Chinami a USA w XXI wieku ? powiedział prezydent Chin Hu Jintao w Waszyngtonie.

 

Wkrótce przed wizytą prezydenta Hu przedstawiciele firm chińskich podpisali z firmami amerykańskimi kontrakty na blisko 9 miliardów dolarów. Jak wiadomo, gospodarka USA jest trzykrotnie większa niż gospodarka Chin, ale rosną one w odwrotnej proporcji. W niedalekiej przyszłości Chiny dogonią i przegonią gospodarczo USA i mają szansę być największą superpotęgą na świecie, jeżeli po drodze unikną kolizji militarnej z Ameryką.

Kryzys gospodarczy jest widziany w Chinach nie tylko jako niebezpieczeństwo, ale również jako okazja. Ciekawe, że chińskie słowo oznaczające kryzys znaczy również właśnie okazja. Spowodowany szwindlem długów hipotecznych w USA kryzys na trylion dolarów dotknął Chiny w handlu zagranicznym, ale mimo to nie zatrzymał imponującego wzrostu gospodarki chińskiej.

Spadek popytu na towary chińskie spowodował znacznie mniejsze zahamowanie wzrostu gospodarczego i mniejszy wzrost bezrobocia w Chinach niż w USA, które szukają pomocy finansowej w Azji i w Europie. Rząd chiński zapowiada dalszy wzrost gospodarczy, w czasie kiedy Ameryka ma trudności ze zmniejszeniem bezrobocia i niebezpiecznej dysproporcji w USA, gdzie 1% mieszkańców ma większy majątek niż 95% Amerykanów. Faktyczne bezrobocie w USA sięga prawie 26 milionów pracowników, podczas gdy zadłużenie skarbu USA zbliża się do 50 000 dolarów na osobę.

Export produkcji przemysłowej z USA do Chin spowodował wieloletni rozwój gospodarczy Chińczyków w oparciu o eksport zagraniczny i inwestycje. Wzrost PKB Chin o ponad 10 % rocznie jest wskaźnikiem sukcesu Chin, a chińskie rezerwy dewizowe sięgają 2000 miliardów dolarów. Chiny stały się największym wierzycielem USA i głównie na kredyt chiński USA prowadzi wojny na Bliskim Wschodzie: napad na Irak ?dla dobra Izraela?, a następnie beznadziejna okupacja i pacyfikacja Afganistanu, o którym lord Curzon powiedzial, że jest od kilku tysięcy lat ?cmentarzem imperiów?.

Ciekawym fenomenem są ekonomiczne ?naczynia połączone? USA i Chin, gdzie komunistyczny kapitalizm państwowy żyje w symbiozie z lichwiarskim kapitalizmem amerykańskim.

(...)

Wyświetlony 2033 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.