piątek, 28 styczeń 2011 20:37

Od Redakcji

Napisane przez

Wraz z początkiem nowego roku tempo wydarzeń w świecie politycznym wyraźnie wzrosło. Jeszcze nie zdążyły wyschnąć pieczęcie na rosyjskim raporcie na temat katastrofy smoleńskiej, wskazującym na winę pilotów, a już wyszły na jaw zapisy rozmów ze smoleńskiej wieży, z których wynika, że jej załoga też nie jest bez winy. Rząd ze wszelkich sił stara się sprawiać wrażenie, jakby nagle zaczęło mu zależeć mu na ujawnieniu prawdy, ale przecież gdyby tak było, to od razu po katastrofie zaproponowałby prowadzenie śledztwa w oparciu o polsko-rosyjskie porozumienie, a nie o konwencję chicagowską. No chyba że te trzy kwartały bałaganu i niejasności były władzy do czegoś potrzebne. Tego wykluczyć nie można, choć prawdziwe przyczyny poznają, być może, dopiero nasi wnukowie z podręczników historii, o ile takie będzie się jeszcze wtedy pisać.

 

Tak czy owak, stałe zamieszanie wokół kwietniowej katastrofy powoduje, że smoleńska mgła wciąż przesłania ? i pewnie długo jeszcze będzie przesłaniać ? inne, często poważniejsze problemy, które trapią nasz kraj. Oprócz zimy, odwiecznie zaskakującej drogowców, okazało się, że polskie koleje w XXI wieku nie tylko nie są w stanie osiągnąć poziomu z czasów dwudziestolecia międzywojennego, ale z trudem spełniają kryteria dziewiętnastowieczne. Zaraz po tym, jak przekonaliśmy się, że podróż z Wrocławia do Warszawy pociągiem trwa dokładnie tyle, ile furmanką, rząd ogłosił, że obiecane na 2012 rok autostrady i drogi nie powstaną, żeby nie naruszać tych ustalonych, tradycyjnych standardów komunikacyjnych. Co prawda pieniądze na inwestycje wydano, i to niemałe, ale same inwestycje wciąż są wirtualne, a oglądać je w tzw. realu będą najprawdopodobniej obecni studenci, kiedy znajdą się w wieku emerytalnym. Powstaną za to gigantyczne stadiony, które, jak stwierdzili eksperci, najlepiej od razu po Euro 2012 zburzyć, gdyż będzie to zdecydowanie tańsze niż utrzymywanie ich przez kolejne lata. Jest to niewątpliwie interesująca i nowatorska koncepcja ? skoro budowanie nam nie wychodzi, może trzeba spróbować burzyć? Można by nawet zorganizować roboty publiczne ? ot choćby dla niedojadających emerytów i bezrobotnych absolwentów wyższych uczelni. Zbiorowa dewastacja mogłaby stać się początkiem jakichś nowych więzi społecznych. Rytm pracy mogłoby wyznaczać miarowe tykanie zegara długu, sprawnie podkręcanego przez ministra finansów. Dług ten wynosi obecnie jakieś osiemset miliardów złotych, co oznacza, że jeszcze parę lat, a zacznie wyrażać się w liczbach niemających jeszcze nazw i będzie trzeba opisywać go za pomocą potęg. A ponieważ matematyka wraca właśnie na egzaminy maturalne, pewne jest, że Polacy będą sobie doskonale radzić z operowaniem w głowie wielkimi liczbami.

Wśród tych wiadomości jest jedna pozytywna. Chiński bank centralny, którego rezerwy sięgają trzech bilionów dolarów, zdecydował się wykupić polski dług, nabywając obligacje naszego państwa za sumę miliarda euro. A ponieważ niewiele wskazuje na to, aby Polska była w stanie kiedykolwiek obligacje te wykupić, można by powiedzieć nieco przesadnie, że oto Chińczycy przejmują z wolna nasz kraj. Cóż, skoro wejście do tzw. Europy niewiele nam dało, to może poskutkuje wejście do Azji?

Wyświetlony 3093 razy

Więcej w tej kategorii: Globalne urojenie »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.