wtorek, 01 marzec 2011 00:56

Absurd uprawomocniony

Napisane przez

W sprawach istotnych człowiek z natury nie może być bezstronny, stąd żadna człowiecza miara nie może być miarą wszystkich rzeczy. Czy oznacza to, że żadne obiektywne miary nie istnieją? Innymi słowy, czy każda z ludzkich miar byłaby właściwa?

 

To z kolei oczywisty absurd, oznaczający między innymi, że każdą z ludzkich miar w dowolnej chwili dałoby się dowolnie renegocjować. Zatem nie sposób byłoby trwale odróżnić dobra od zła. Jak to ujmują ludzie rozumni: jeśli nad wolę człowieka nie ma wyższych reguł, zło dzieje się przypadkiem bądź jest efektem ludzkiego kaprysu. Warto dodać, że w takiej sytuacji przypadkiem bądź kaprysem staje się również dobro.

Terapia przez zabójstwo

Teraz przykład odzwierciedlający powyższe refleksje. Oto jesienią ubiegłego roku belgijski sąd nałożył na jeden z tamtejszych szpitali 430.000 euro odszkodowania na rzecz dwuletniego, niepełnosprawnego dziecka, urodzonego w tej placówce z ciężką wadą genetyczną, skutkującą między innymi poważnymi zaburzeniami rozwoju psychofizycznego. Jak uzasadnili sędziowie, przyznanie odszkodowania było zasadne, ponieważ wykonane wcześniej w tejże placówce badanie ciężarnej matki nie wykazało choroby, tym samym naruszając interes dziecka.

I najciekawsze: w jaki sposób mianowicie doszło do tegoż naruszenia? Otóż sąd uznał, że w bezsprzecznym i uprawnionym interesie dziecka, które miało się urodzić, było poddanie go aborcji terapeutycznej.

Mamy tu do czynienia z absurdem uprawomocnionym: odszkodowaniem dla człowieka za to, że nie został pozbawiony życia. Sędziowie doszli do przekonania, że w tym konkretnym przypadku terapia nie miałaby oznaczać polepszenia jakości życia, ale ochronę przed cierpieniem poprzez wcześniejsze zabójstwo. Czyli postulowali walkę z cierpieniem poprzez eliminację cierpiącego.

Doprawdy jak to w ogóle komentować? Jakimi słowami można skomentować patologiczną ideę, w której patologii zdają się nie dostrzegać ludzie ?światli? oraz ?postępowi??

(...)

Wyświetlony 1881 razy
Więcej w tej kategorii: « O niepodległą Ukrainę Inną drogą »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.