wtorek, 01 marzec 2011 02:27

Warszawski fenomen literacki ? Festiwal pełen niespodzianek

Napisane przez

Wielkie i znaczące dzieła, które przyczyniają się do upowszechnienia kultury i literatury polskiej, rodzą się w sercach i umysłach ludzi zaangażowanych i z charyzmą, kochających poezję i muzykę ? powstają w zaciszu domowym, skupieniu i bez udziału mediów, redaktorów, hałaśliwych reklam i świateł reflektorów. Jedyne światło, które towarzyszy nieodłącznie tym dziełom i idei, to blask nocnych latarń i poświata księżyca na uliczkach Warszawskiej Starówki, na Placu Zamkowym i przy Kolumnie Zygmunta.

 

To także blask rozświetlonych okien w Domach Kultury, Klubach i Bibliotekach, gdzie odbywają się spotkania z literaturą i poezją. Warszawa stała się nieodzownym elementem krajobrazu kulturowego w Słowiańszczyźnie, bo tutaj powstają imprezy kulturowe w dziedzinie literatury i muzyki o niebagatelnym znaczeniu dla współczesnej Europy. Przed dwoma miesiącami odbyła się tutaj Warszawska Jesień Poezji, miesiąc później Festiwal Muzyki Chopinowskiej, a zaraz po nim, kiedy nie przebrzmiały jeszcze echa muzyki fortepianowej Konkursu Chopinowskiego ? nastąpił kolejny, interesujący i bogaty w swoim dorobku, już III Festiwal Poezji Słowiańskiej. Pomysłodawcą, twórcą i mecenasem tej cyklicznej już imprezy literackiej w Stolicy jest Aleksander Nawrocki, poeta, publicysta, tłumacz, laureat wielu światowych nagród, m.in. The International Shakespeare Award for Literary Achievement (Cambridge), redaktor naczelny dwumiesięcznika ?Poezja dzisiaj? i prezes Wydawnictwa Książkowego IBiS, które promuje przede wszystkim literaturę współczesną. Już po raz trzeci organizowany przez niego Festiwal Poezji Słowiańskiej zgromadził znakomitych twórców, literatów, pisarzy, poetów, krytyków literackich, muzyków i miłośników współczesnej dobrej poezji ze wszystkich krajów słowiańskich.

Poprzednie dwa festiwale i obecny, trzeci nie byłyby możliwe bez szczególnej pomocy jego małżonki, Barbary. Z wielkim zaangażowaniem, fantazją i sercem festiwal otworzyli i prowadzili pan Aleksander Nawrocki oraz panie Agnieszka Narkiewicz i Aleksandra Szwed. Już sam temat Festiwalu ?Fenomen poezji polskiej w Słowiańszczyźnie? zwraca uwagę na rolę, znaczenie literatury polskiej i jej oddziaływanie w dzisiejszej Europie. Literaturę tę, (pozwolę sobie przytoczyć za Aleksandrem Nawrockim) charakteryzuje w dużym stopniu jej heroizm, mistycyzm i do pewnego stopnia metafizyka, serce i ojczyzna oraz kultura, szczególnie kultura słowiańska z jej bezpośrednimi więzami międzyludzkimi, spontanicznością, śpiewem od serca, życzliwością i naturalnością ? jest tym fenomenem, który określa wartości duchowe i kulturowe, w przeciwieństwie do pieniądza i wartości materialnych propagowanych obecnie przez zwolenników globalizmu. Wielką zaletą tych festiwali jest niewątpliwie przyciąganie nie tylko twórców, ale i odbiorców kultury, a przede wszystkim młodzieży, oraz przypomnienie o nieustannej wartości książki drukowanej, w odróżnieniu do propagowanej przez media książki elektronicznej. Duże znaczenie ma tutaj zaproszenie do uczestnictwa w festiwalu szkolnej młodzieży. Liczne grupy młodzieży przybyły: z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego z opiekunką nauczycielką i bibliotekarzem, Jadwigą Gaudasińską, XIV Liceum im. Stanisława Staszica ze znakomitą polonistką Anną Ciaś, młodzież z Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego, z Gimnazjum w Łomiankach, Zespołu Szkół w Słupnie z koordynatorem p. Aleksandrą Rutkowską-Szwed oraz z Technikum Księgarskiego im. S. Żeromskiego z opiekunką p. Aleksandrą Kopczyńską. Trzeba podkreślić, że szczególnie pozytywny walor mają spotkania autorskie w szkołach warszawskich oraz sesje wyjazdowe do biblioteki w Ostrołęce, spotkania w Domach Kultury, które odbyły się w Piastowie, Żyrardowie, Łomiankach i tradycyjnie już w Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe.

(...)

Wyświetlony 2647 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.