poniedziałek, 28 marzec 2011 17:41

Brygady ?Łupaszki?

Napisane przez

Na Kresach polscy cywile, polska partyzantka i konspiracja, byli podczas II wojny światowej mordowani przez nazistów (i ich litewskich oraz ukraińskich sojuszników), a także przez Sowietów (pod niemiecką okupacją ? przez sowiecką partyzantkę). Po wojnie polskich patriotów mordowali Sowieci i ich polscy kolaboranci. W 1944 roku w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Kresach walczyło 18.000 żołnierzy. Po rozpoczęciu kolejnej sowieckiej okupacji Kresów partyzantka polska walczyła do 1949 roku, pojedyncze osoby walczyły zbrojnie do końca lat pięćdziesiątych (część oddziałów z Kresów walczyła na terenie Polski ?ludowej?). Do końca 1945 roku w walkach z NKWD zginęło 1000 żołnierzy (tyle samo, co pod Monte Cassino) i kilka tysięcy polskich cywilów.

Ten dramatyczny rozdział historii Polski przybliża czytelnikom album wydany przez wydawnictwo Rytm i Instytut Pamięci Narodowej. Autorami tej monumentalnej pracy są Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Piotr Niwiński.

Album przedstawia historię dziewięcioletnich zmagań oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszkę?, walczących z Niemcami, Litwinami, Sowietami i ich komunistycznymi zausznikami na polach Wileńszczyzny, Białostocczyzny, Podlasia, Kaszub, Warmii i Mazur. Prezentuje losy poszczególnych oddziałów, ich uzbrojenie i stan osobowy. Na każdej stronie znajduje się kilka zdjęć i reprodukcji dokumentów. Szkoda tylko że zdjęcia nie zostały obrobione cyfrowo i są niewyraźne. Niezwykle poruszające są uśmiechnięte twarze młodych polskich patriotów, uwiecznione na zdjęciach pamiątkowych, fotografiach z postojów, marszów i ćwiczeń. Podpisy pod ilustracjami przybliżają codzienne życie oddziałów partyzanckich. Album zamyka dokumentacja komunistyczna z procesu wyniszczania polskich patriotów. Zdjęcia aresztowanych i skatowanych młodych akowców w obliczu śmierci. Album ten jest wyrazem hołdu za ich ofiarę.

Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Piotr Niwiński, Brygady ?Łupaszki?. 5 i 6 Wileńska Brygada AK w fotografii 1943?1952, Instytut Pamięci Narodowej, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2010, 464 s. (seria ?Dopalanie Kresów?).

Wyświetlony 2145 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.