poniedziałek, 28 marzec 2011 19:34

Dwa zgromadzenia Lianghui

Napisane przez

Jesteśmy nie tylko świadomomi trosk i nieszczęść, lecz mamy również wiarę i pewność, które niczym słońce wypełnione są przez światło i nadzieję. Premier Wen Jia Bao. Tekst smsa podsumowujący rezultaty Dwóch Zgromadzeń. 14 marca 2011.

 

Początek marca to w Chinach czas wielkiego spektaklu public relations ? połączonych sesji Narodowego Kongresu Ludowego oraz Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin.

Pierwsze zgromadzenie określane jest przez Chińczyków skrótem Renda, drugie Zhengxiehui. W skład pierwszego wchodzą tzw. przedstawiciele ludowi, w liczbie około trzech tysięcy, wybierani przez partię według skomplikowanych procedur, ustanowionych tak, by skutecznie zaciemnić czy wręcz ukryć ten fakt. Realnych wyborów nie ma. Sądzę, że po prostu grupy oficjeli na zebraniach partyjnych wybierają sami. Należy jednak dodać, że sławne osobistości ze świata kultury, rozrywki, sportu czy biznesu również mogą nagle zostać wybrane. Możliwe, że nawet przy swej pełnej nieświadomości, przy braku motywacji do aktywnego wcielenia się w tę nową rolę.

Stało się to udziałem chińskiego biegacza, kulturalnej ikony kraju, Liu Xianga, który jest on przedstawicielem ludowym. W zeszłym roku nie kwapił się z przybyciem na marcową sesję do Pekinu. Dziennikarze zauważyli ten fakt i Liu Xiang znalazł się w ogniu krytyki. Zarzucano mu egoizm ? przecież przedstawiciele ludowi mają za zadanie pracować nad poprawą poziomu życia zwykłego Chińczyka. Liu Xiang, by uniknąć możliwych szkód ? pojawienia się rys na swym wizerunku ? do Pekinu w końcu przybył i aktywnie włączył się w proces tworzenia regulacji, przygotowując odpowiednie propozycje legislacyjne, naturalnie na polu sportowym.

Los Liu Xianga jest udziałem kilku tysięcy innych ludowych przedstawicieli, przybywających ze wszystkich zakątków kraju, najbardziej rozchwytywane są fotografie z przedstawicielami reprezentującymi mniejszości etniczne. Z reguły zjawiają się w Pekinie w strojach ludowych, medialnie uwypuklających ich obecność. Dają świadectwo solidarności narodu, wszystkich 56 grup etnicznych, oraz spójności terytorialnej kraju.

Zhengxiehui składa się z również z wielu, bo ponad dwóch tysięcy przedstawicieli Partii Komunistycznej oraz tzw. innych partii czy środowisk, które, w odróżnieniu od systemu zachodniego, nie rywalizują ze sobą, lecz kooperują

Dwa Zgromadzenia nie mają znaczących uprawnień. Nie mogą nakazać rządowi podjęcia określonych działań, pozbawione są realnej władzy, a ich obrady z reguły przebiegają w rytmie odczytywania raportów z pracy poszczególnych ministerstw, i zapewnień o działaniach na rzecz poprawy losu zwykłego człowieka. Jednak w ostatnim czasie ich polityczna rola powoli rośnie, a w trakcie sesji pojawiają się różnice opinii i dyskusje na temat partyjnej polityki. Mimo tych zmian, sądzę, że głównym zadaniem dwóch zgromadzeń nadal jest przeprowadzenie skutecznej strategii public relations i uzyskanie poparcia w społeczeństwie.

Lianghui to znakomita okazja medialna, by przedstawić społeczeństwu obraz rządu centralnego troszczącego się o los każdego ? rządu demokratycznego, otwartego na pozytywny odzew i wszelkiego rodzaju propozycje ze strony reprezentujących naród przedstawicieli ludowych. Prezentacja działań rządu odbywa się głównie w ciągnących się całymi dniami tasiemcowych konferencji prasowych, podczas których ważni ministrowie i szef banku centralnego wygłaszają swoje raporty, mówią o ustalonych uprzednio kierunkach politycznych itp.

(...)

Wyświetlony 1631 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.