poniedziałek, 28 marzec 2011 20:11

Polska reformacja według czeskich mediów

Napisane przez

W czeskich mediach bardzo dużo miejsca zajmują sprawy naszego kraju. Z różnych przyczyn nasze media nie poświęcają dużo miejsca Czechom. Nie chodzi tyle o bieżące wydarzenia, co o pogłębioną analizę historii i współczesnych wydarzeń. Jakkolwiek cieszy to że nad Wełtawą jest takie zainteresowanie polskimi sprawami, to jednak czasem sposób ich przedstawienia nie jest do końca zgodny z tym, co chcielibyśmy usłyszeć.

 

Przeciętny Czech wyobraża sobie Polaków jako bardzo pobożnych ludzi, a dominujący wpływ na bieżącą politykę ma Kościół katolicki. Z drugiej strony według nich Polacy w życiu codziennym nie za bardzo realizują ideały swojej wiary. Nasz obraz Czechów też jest bardzo stereotypowy. Wyobrażamy ich sobie jako zupełnie spoganiały kraj, który bardzo daleko odszedł od wiary, nie mówiąc o przynależności do Kościoła. Prawda jest bardziej złożona, tak w naszym sposobie myślenia, jak i naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

Mało kto wie, że premierem Czech jest Piotr Nećas, który pochodzi południowej części Moraw, czyli najbardziej katolickiego regionu w tym kraju. Jest on praktykującym katolikiem. Prezydent Vaclav Klaus, który nie jest katolikiem, przy każdej nadarzającej się okazji podkreśla rolę i znaczenie wartości chrześcijańskich w życiu nie tylko w swojej ojczyźnie, nie boi się tego także powiedzieć na forach Unii Europejskiej. Przykładem jest tu jego słynne przemówienie z lutego 2009 roku w Parlamencie unii Europejskiej, podczas czeskiej prezydencji. Czy nasz obecny prezydent miałby na tyle odwagi, aby mówić na tym forum o wartościach, które ukształtowały Europę? Niedługo, bo w lipcu, Polska będzie prowadziła prezydencję w UE, wtedy będziemy mogli się przekonać, do jakich wartości będą się odwoływali rządzący nami politycy. Warto także podkreślić, że każdego roku Vaclav Klaus przewodniczy kilku narodowym pielgrzymkom związanym z uroczystościami świętych czeskiej historii. Dzieje się tak każdego roku 5 lipca z okazji święta apostołów Słowian Cyryla i Metodego w Welehradzie na Morawach. W Starym Bolesławcu każdego 28 września Vaclav Klaus przewodniczy narodowej pielgrzymce z okazji dnia świętego Vaclava, święta czeskiej państwowości. W naszym katolickim kraju najwyżsi przedstawiciele władz, owszem, biorą udział w mszach, ale nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby przewodniczyli oni narodowym pielgrzymkom w czasie uroczystości ku czci świętych polskich. Ot taki czeski paradoks.

(...)

Wyświetlony 1856 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.