poniedziałek, 28 marzec 2011 20:34

Kompot z trocin

Napisane przez

Jedna kobieca twarz, twarz kobiety o imieniu Helena, rozpaliła dziesiątki męskich serc, wzdęła pragnieniem żagle na setkach statków, wprawiła w ruch tysiące dłoni, tarcz, włóczni i mieczy. Czego jeszcze nam potrzeba, ponad daninę krwi, by idea polskości trwale zagościła w umysłach wszystkich pięćdziesięciu milionów Polaków?

 

Ujmując rzecz symbolicznie i najprościej, Polska to krzyż, orzeł w koronie oraz biało-czerwona flaga. Wszelako z czym Polska kojarzy się współczesnym Polakom, nie bardzo wiadomo. W każdym razie konia z rzędem temu, kto odnajdzie bodaj ślad poważnej, patriotycznej refleksji, w środowiskach liczących się na polskiej scenie politycznej, a zarazem odległych od tych kibicujących Prawu i Sprawiedliwości.

Tymczasem jeśli jednym zdaniem chcieć opisać aktualną kondycję Rzeczypospolitej, w tym samym zdaniu wskazując jednocześnie sposób wyjścia z kryzysu, można powiedzieć tak: niesprawna administracja, niemal doszczętnie rozbrojona armia, dogorywające finanse publiczne, zlikwidowane stocznie, przemysł ciężki w stanie szczątkowym, opłakany stan infrastruktury drogowej, kolejowej oraz energetycznej, zapaść w ochronie zdrowia, środki masowej komunikacji w rękach ludzi o niejasnej przeszłości, a banki w rękach obcego kapitału, patologie w wymiarze sprawiedliwości, na koniec niekorzystny dla Polski kontrakt gazowy z Gazpromem, ów swoisty ?gwóźdź do trumny? systemu bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa ? wszystko to objawy choroby, którą można wyleczyć tylko w jeden sposób, mianowicie oddzielając światło od ciemności i czym prędzej restytuując polskość w Polakach.

(...)

Wyświetlony 2407 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.