poniedziałek, 28 marzec 2011 20:36

Dziennikarze muszą szukać odpowiedzi

Napisane przez

Z Witoldem Gadowskim rozmawia Józef Kowalski 

W 2008 roku zostałeś uhonorowany nagrodą ?Watergate?, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za ?Rosyjską mafię, polski rząd i gaz?. Powiem Ci szczerze, że tego filmu w telewizji nie widziałem.

On był puszczany w telewizji, w wersji ocenzurowanej.

Co ocenzurowano?

Przede wszystkim wszystkie odniesienia polityków lewicy wprost do rosyjskiej mafii. Wszystkie te wątki zostały skrócone i ocenzurowane. To był jeden z powodów, z których opuściłem TVN. Oprócz tego coraz mocniejsza ingerencja polityczna w to wszystko, co robiłem. W moim filmie była to nie pierwsza taka ingerencja. Pierwsza miała miejsce w filmie o kręgu wiedeńskim, w którym przedstawiałem interesy Żagla i Kwaśniewskich. Wycięto mi 15 minut końcowych filmu, w których to Aleksander Żagiel opowiada o powiązaniach z Kwaśniewskimi. Kolejna ingerencja cenzuralna była w filmie o gazie, w ?mafii paliwowej?. Pierwotnie ten film miał około pięćdziesięciu minut, ja mam tę wersję na szczęście, a w telewizji został wyemitowany w wersji dwudziestosześciominutowej. Potem robiliśmy serię filmów ?Tragarze śmierci?, o terrorystach i wszystko było dobrze, kiedy robiliśmy o Carlosie, RAF-ie. W momencie, kiedy weszliśmy na temat handlu bronią i powiązań terrorystów z władzami PRL-u, nagle TVN stracił zainteresowanie kontynuowaniem tej serii. Seria miała mieć pierwotnie trzynaście odcinków. Zostały tylko cztery.

O czym miały mówić niezrealizowane odcinki?

Odcinki niezrealizowane miały być poświęcone związkowi służb specjalnych bloku wschodniego z terrorystami. Coraz mocniejszemu, gdy zbliżaliśmy się do 1990 roku. Potem powiązania Wojskowych Służb Informacyjnych z terrorystami i handlem bronią, a ostatni odcinek miał być poświęcony powiązaniom rosyjskiego FSB z Al-Kaidą. Przedstawiliśmy dokumentację tych odcinków, pomysł. Oczywiście, powiedziano nam, że TVN nie jest zainteresowany kontynuacją.

O czym mówi Twój film ?Abu Nidal ? pan wojny i pieniądze komunistyczne??

Jest o takim zapomnianym już fragmencie historii z lat osiemdziesiątych, kiedy główną siedzibę w Europie Abu Nidal utworzył w Warszawie, w Polsce, znakomicie prosperował, handlując polską bronią. W filmie przedstawiamy na to niezbite dowody i wypowiedzi świadków. Co więcej, cały wywód potwierdza zaskakująco Czesław Kiszczak. Abu Nidal ponad 415 milionów dolarów zarobił tylko na prowizji z handlu polską bronią. Czyli najbardziej krwawy i poszukiwany wówczas terrorysta świata bogacił się w sposób nieprawdopodobny na handlu polską bronią, będąc ukrywanym w Polsce!

To wręcz doprowadziło do incydentów dyplomatycznych, kiedy władze Stanów Zjednoczonych zwróciły się do reżimu Jaruzelskiego z bogatą dokumentacją pokazującą interesy Abu Nidala w Polsce. Komuniści zaprzeczyli oficjalnie tym informacjom i natychmiast zaczęli dużą akcję zacierania śladów. Abu Nidal został przeniesiony gdzie indziej, firmy, które obsługiwał zostały zlikwidowane, a ich miejsce zajęły inne firmy. Generalnie rozpoczęto akcję czyszczenia. Komuniści doszli do wniosku, że ktoś ich tajemnice sprzedał Stanom Zjednoczonym i mogą być oskarżeni na arenie międzynarodowej o wspieranie międzynarodowego terroryzmu.

To w przybliżeniu, kiedy ten handel się skończył  i ile lat trwał?

Moim zdaniem ten handel się utrzymał nawet po śmierci Abu Nidala i trwał na pewno do połowy lat dziewięćdziesiątych.

Mógłbyś nam w kilku zdaniach przybliżyć postać Abu Nidala.

Był Palestyńczykiem, jednym z liderów najbardziej radykalnego skrzydła Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W pewnym momencie jego frakcja, zwana Organizacją Abu Nidala, została wyłączona poza OWP. Z powodu właśnie krwawych zachowań. Utworzył wtedy swoją kwaterę w Libii. Skorzystał z protekcji Muammara Kaddafiego. Tam były obozy szkoleniowe Abu Nidal Organization. Drugą lub główną bazą Abu Nidala była Warszawa. Szkolił żołnierzy w okolicach Trypolisu i Bengazi, a interesy robił w Polsce i Berlinie Wschodnim. Był posądzony o związki z Mosadem, na pewno wielokrotnie wykonywał akcje dla Mosadu.

Niemniej, takie najgorsze, najbardziej spektakularne akcje wykonywał przeciwko ludności cywilnej. Masakrował ludzi na lotniskach przez wybuchy bomb, strzelał do ludzi modlących się w synagogach. Był najkrwawszym z terrorystów działających wówczas na świecie. Ścigały go listy gończe wszystkich państw zachodnich, zwłaszcza Francji i Stanów Zjednoczonych. Był ukrywany w Polsce, w której miał kochankę, on i jego współpracownicy korzystali z doskonałej ochrony SB i oficerów II Zarządu Sztabu Generalnego, którzy wówczas odpowiadali za handel bronią jego organizacji. Skończył dość typowo. Mianowicie w Bagdadzie ludzie Saddama Husajna otoczyli go w budynku, w którym znajdował się z ochroną i zastrzelili go, dlatego, że Husajn wtedy sterował na poprawę stosunków z Zachodem i poświęcił Nidala. Chociaż niewiele mu to pomogło.

(...)

 

Witold Gadowski (ur. 4 listopada 1964) ? dziennikarz, poeta. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od maja do października 2010 szef telewizyjnej ?Jedynki?.

Laureat nagrody Grand Press 2004 w kategorii dziennikarstwo śledcze. Dwukrotny laureat nagrody ?Watergate?, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dziedzinie dziennikarstwa śledczego. W 2009 roku wraz z Przemysławem Wojciechowskim zdobywca Grand Prix na III Przeglądzie Telewizyjnych Reportaży Śledczych i Interwencyjnych ?Ukryta Kamera? w Łodzi. Laureat nagrody na przeglądzie ?Bazar? w Poznaniu.

Publikował m.in. w ?Rzeczpospolitej?, ?Wprost?, ?Dzienniku Polskim? i polonijnych gazetach emigracyjnych. W latach 80. członek NZS i twórca podziemnego klubu politycznego ?Okop?. Członek założyciel Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego ?Solidarność?. Wieloletni dziennikarz telewizji TVN, gdzie był reporterem programu ?Superwizjer?. Od 1 stycznia 2007 do 20 stycznia 2009 dyrektor krakowskiego oddziału TVP. Jeden z pomysłodawców widowiska publicystycznego ?Cienie PRL-u?, emitowanego w TVP1.

Wyświetlony 3117 razy
Więcej w tej kategorii: « Smoleńska refleksja Kompot z trocin »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.