niedziela, 01 maj 2011 19:52

Czy jesteśmy narodem Maryjnym?

Napisane przez

Historia Polski łączy się nierozerwalnie ze szczególnym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny. Wielokrotne ocalenie naszego narodu od zguby oraz liczne zwycięstwa odniesione za Jej przyczyną są wystarczającym powodem do okazywania Matce Bożej wdzięczności nie tylko prywatnie, ale także w postaci kultu publicznego. Czy tak się dzieje? Jak Polacy wyrażają swoją cześć dla Maryi w dzisiejszych czasach?

 

Bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie, dziedzictwo historyczne i kulturowe Polski tak silnie związane jest z osobą Najświętszej Maryi Panny, że nie sposób więzów tych rozerwać. Maryja uratowała Polskę w czasie potopu szwedzkiego, to do Niej zanosił modlitwy Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem, Jej też zawdzięczamy ocalenie przed najazdem bolszewików w 1920 roku. Dodać należy, że choć Maryja jest Królową Nieba i Ziemi, to nasz naród szczyci się tytułowaniem Jej Królową Polski. Wiąże się to jednak z podjętym zobowiązaniem pomnażania Jej czci i chwały. I choć coraz bardziej panoszy się w Polsce nowy kult ? kult świeckiego państwa i neutralności światopoglądowej ? to nie jest on w stanie cofnąć historii. Nie jest też w stanie zamknąć ust modlącym się ani odebrać wiary i innych łask tym, którym je daje miłosierny Bóg.

Materialnym świadectwem pobożności naszych przodków oraz wielkiej czci dla Najświętszej Maryi Panny są liczne w całym kraju świątynie i sanktuaria Maryjne. Pozostawione w nich wota stanowią dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Najsłynniejszym wizerunkiem Matki Bożej w Polsce jest cudowny obraz na Jasnej Górze, do którego co roku pielgrzymują niezliczone rzesze wiernych; ale słynących łaskami wizerunków Maryi jest w naszym kraju dużo więcej. Kult Maryjny w Polsce jest żywy i trwa. Nie jest to jedynie element tradycji, wspomnienie dawnych lat czy fenomen kulturowy ? to autentyczna i szczera pobożność; to miłość, która powoduje, że pełni nadziei i zaufania w każdej potrzebie udajemy się do Niej, jako do naszej Matki.

(...)

Wyświetlony 3628 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.