niedziela, 29 maj 2011 23:23

20-lecie ODS

Napisane przez

Pod koniec kwietnia w Pradze świętowała 20-lecie swojego powstania Obywatelska Partia Demokratyczna (občanska demokraticka strana), prawicowa partia, która przez ten czas miała i ma decydujący wpływ na życie społeczne i polityczne w swoim kraju. W porównaniu z sytuacją w naszym kraju jest to pewien ewenement.

 

Historia tego ugrupowania rozpoczyna się w roku 1990, kiedy to przeprowadzono pierwsze po upadku komunizmu wolne wybory do parlamentu. Zwycięstwo w nich odniosło wtedy Forum Obywatelskie (obcanske forum).

Niektórzy przedstawiciele zwycięskiego ruchu politycznego, z Pawłem Rychetským, Jerzym Dienstbierem i Piotrem Pithartem postulowali budowę, wtedy jeszcze w Czechosłowacji, ?socjalizmu z ludzką twarzą? ? odwoływali się w tym do tego, co działo się w tym kraju w 1968 roku. Jednak zdecydowana większość regionalnych organizacji z Vaclavem Klausem na czele chciało przekształcić ruch w normalną partię polityczną o prawicowym i wolnorynkowym charakterze. W styczniu 1991 roku za takim kierunkiem zmian w opowiedziało się 80 procent uczestników zjazdu OF. Nie pogodzili się z tym wyżej wymienieni działacze ruchu. Wobec braku dalszej możliwości współpracy ruch rozpadł się na lewicowy Ruch Obywatelski (Občanské hnutí) i wyżej już wspomnianą ODS, na czele z Vaclavem Klausem. Tutaj sytuacja była podobna do tej w naszym kraju, kiedy to powstanie w 1990 roku Porozumienia Centrum zapobiegło tworzeniu jednego ruchu politycznego na bazie Komitetów Obywatelskich.

W przeprowadzonych w 1992 roku wyborach do parlamentu partia ta tworzyła koalicję ze swym słowackim odpowiednikiem KDS Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią (křesťanskodemokratickou stranou). W ich wyniku obydwie partie odniosły zdecydowane zwycięstwo, a premierem został Klaus. Wtedy został przeprowadzony aksamitny podział federacji czechosłowackiej na oddzielne państwa. Z dniem 1 stycznia 1993 roku za naszą południową granicą mieliśmy dwóch sąsiadów: Czechy i Słowację.

Klaus pozostał w funkcji premiera do 1997 roku. Wtedy wyszła na jaw afera z nielegalnym finansowaniem tej partii. W jej wyniku partię opuściło kilku działaczy, żądając jego ustąpienia, tak z funkcji premiera, jak i szefa partii. Buntownicy założyli swoją partię, Unię Demokratyczną (unie svobody). Jak podkreślali wtedy niektórzy czescy i polscy komentatorzy, zbieżność tej nazwy nie była przypadkowa. W następstwie tych wydarzeń Klaus został zmuszony do odejścia z funkcji premiera, pozostał jednak szefem partii.

Do czasów wyborów powołano wtedy tzw. rząd ekspertów Józefa Tošovskýho. To chyba taka czeska recepta na kryzys rządowy, czego przykładem jest funkcjonowanie podobnego gabinetu w tym kraju w roku 2010 pod szefostwem Jana Fischera.

(...)

Wyświetlony 1565 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.