niedziela, 29 maj 2011 23:50

Fasadowa demokracja

Napisane przez

Myślę, że p. Józef Białek wystąpił z bardzo ciekawą inicjatywą. Niezależnie od tego, czy się zgodzimy z jego diagnozami i propozycjami, faktem jest, że środowiska opozycyjne do rządzących w Polsce socjalistów różnych typów nie mają spójnej wizji przyszłości. Zazwyczaj przyjmuje się, że najpierw trzeba wygrać wybory, a potem się zobaczy. Ewentualnie, jak w wypadku większości prawicowej ?drobnicy?, w ogóle nie bierze się pod uwagę zwycięstwa, a w skrajnych wypadkach, nawet startu wyborach. Wówczas wszystko kończy się na krytyce istniejącego stanu rzeczy, która może być interesująca, ale jest politycznie bezpłodna.

 

Charakterystyka obecnego stanu i genezy III RP przedstawiona w tekście p. Białka jest poprawna. Jeśli zaś chodzi o propozycje rozwiązania sytuacji, to można z nimi dyskutować, ale chyba o to autorowi właśnie chodziło. Przyjmijmy, że są to jakieś wyjściowe, ogólne sugestie, które można rozwijać, uzupełniać, ale też modyfikować bądź w ogóle odrzucić. Wnioskuję, że głównym przesłaniem tekstu nie są jakieś konkretne rozwiązania, ale próba uruchomienia dyskusji o przyszłości Polski, w której zamiast dominującej dziś ideologii historycznej i mesjanistycznej wzięłaby górę ekonomiczna i realistyczna. Jednak w takim wypadku konieczne byłyby pewne dodatkowe wyjaśnienia.

Po pierwsze, do kogo adresowany jest ten tekst? Czy do polityków, czy do publicystów? Kto miałby stworzyć taką wizję Polski i kto miałby ją wcielać w życie. Jeśli ma to być manifest publicystyczny, to, niestety, podzieli on los innych, podobnych deklaracji, które publicyści i komentatorzy mogą składać dlatego, że nie ciąży na nich polityczna odpowiedzialność. Jeśli ma to być tekst polityczny, to w takim razie powinny iść za nim jakieś konkretne posunięcia w rodzaju założenia partii, startu w wyborach itp. W obecnej sytuacji takie jedynie są narzędzia zmiany społecznej. Publicystyka jest jałowa, jedynie politycznie można coś zdziałać, choć szanse powodzenia mogą okazać się nikłe.

(...)

Wyświetlony 4007 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.