poniedziałek, 04 lipiec 2011 15:02

Czarne dziury

Napisane przez

W galaktyce istnieją obiekty astronomiczne zwane ?czarnymi dziurami?, które tak silnie działają grawitacyjnie na swoje otoczenie, że wszystko, co znajduje się niedaleko, ?zasysają?. Niektórzy fizycy mają zastrzeżenia do dowodów ich istnienia, ale astronomowie nie mają wątpliwości, gdyż tylko istnienie ?czarnych dziur? pozwala wyjaśnić obserwowane przez nich zjawiska. Niedawno astronomowie amerykańscy obserwowali w galaktyce konstelacji Smoka ?pożarcie? gwiazdy wielkości Słońca. Nie powinniśmy się tego zjawiska obawiać, ale należy się martwić polską ?czarną dziurą?, w której ?znikają? nasze pieniądze. O jej istnieniu można się przekonać, analizując rządowe wydatki.

Co obiecał rząd i jakim kosztem

Polska miała osiągnąć wiele korzyści z powierzenia nam organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej, a najważniejsze plusy podane zostały w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008?2012. Według tego dokumentu rząd zobowiązał się do zbudowania sieci autostrad długości 1779 km oraz sieci dróg ekspresowych długości 2274 km. Na PKP planowano zbudować sieć szybkich połączeń kolejowych między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem i Górnym Śląskiem. Na tych trasach pociągi osiągać miały prędkość co najmniej 200 km na godzinę, a na centralnej trasie Katowice-Warszawa-Gdynia pociągi miały jechać nawet 300-350 km na godzinę. Koszt realizacji programu ?drogowego? oraz innych zadań związanych z EURO 2012 rząd szacował na 95 mld zł, w tym (w mld zł): drogi ? 49,4, kolej ? 30,4, stadiony ? 6,65, hotele ? 3,8, lotniska ? 2,85, łączność ? 1,9. Większość pieniędzy na inwestycje miała pochodzić z funduszy unijnych.

Bałagan i niekompetencja rządu

Już w 2009 r. NIK wskazywał na nieprawidłowości mogące utrudnić przygotowania Polski do organizacji EURO 2012. Głównym zarzutem był brak rządowego programu przedstawiającego wszystkie strategiczne obszary związane z organizacją mistrzostw, w tym dokładne koszty i źródła finansowania inwestycji. NIK zarzucił rządowi, że nie weryfikuje na bieżąco programów rozwoju infrastruktury oraz nie zapewnia skutecznego nadzoru ich realizacji. Ostatni raport NIK z kontroli przygotowań Polski do EURO 2012 pokazuje efekty zaniedbań rządowych: nie uda się przed mistrzostwami oddać do użytku 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km w tym siedmiu odcinków autostrad, określonych jako kluczowe, o łącznej długości 318,9 km i siedmiu odcinków dróg ekspresowych o łącznej długości 85 km, uznanych za ważne. Zagrożone są też dwa odcinki autostradowe o łącznej długości 50 km. Nie ma możliwości ukończenia przed mistrzostwami budowy kluczowych dróg ekspresowych łączących miasta, w których będą rozgrywane mecze. Do powyższej oceny dodam fatalny stan kolei państwowych.

(...)

Wyświetlony 2224 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.