Wydrukuj tę stronę
środa, 31 sierpień 2011 13:12

Pan od historii. Warren H. Carroll 1932-2011

Napisane przez

17 lipca zmarł wybitny amerykański historyk Warren H. Carroll, autor znanych również w Polsce książek, wśród których poczesne miejsce zajmuje monumentalna, pięciotomowa Historia chrześcijaństwa, której, niestety, autor nie zdążył ukończyć.

Katolicy modlący się o odnowę katolickiego życia w Ameryce mieli w Carrollu prawdziwego bohatera, któremu powinni być wdzięczni ? powiedział po jego śmierci P.J. Reilly, prezes Towarzystw Kardynała Newmana w Fort Royal. Wypowiedź tę można uogólnić, gdyż Carroll, jako historyk o doskonałym wyczuciu stylu i umiejętności całościowego spojrzenia na dzieje, był bohaterem dla wszystkich katolików, a nawet wszystkich chrześcijan.

Zainteresowania literackie i naukowe Carroll odziedziczył po rodzicach, matce ? pisarce oraz ojcu ? wykładowcy akademickiemu. Magisterium oraz doktorat historii uzyskał na prestiżowym Columbia University. Następnie służył w armii Stanów Zjednoczonych, a w latach 1955-1961 pracował w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), zajmując się przede wszystkim komunistyczną propagandą. W latach 1967-1970 był członkiem senatu stanu Kalifornia, a do roku 1972 współpracował z amerykańskim Kongresem.

W 1967 poślubił poznaną jeszcze w czasach pracy w Agencji Anne Westhoff. Pod jej wpływem rok później nawrócił się na katolicyzm i został ochrzczony. Postanowiłem wykonać wielkie dzieło dla Boga, któremu mogę podołać dzięki Jego pomocy ? i to jest właśnie to, do czego zostałem powołany ? powiedział później.

W 1973 roku Carroll dołączył do redakcji czasopisma ?Triumph?, założonego w 1966 roku przez L. Brenta Bozell Jr. i Fredericka Wilhelmsena, stawiającego przed sobą cel ożywienia życia religijnego w Stanach Zjednoczonych. W gazecie Carroll sprawował funkcję kierownika działu edukacyjnego, odpowiedzialnego za serie wykładów i dyskusji organizowanych w całych Stanach. Donald D?Elia, jeden z zaproszonych przez Carrolla prelegentów, założyciel pisma ?Faith and Reason?, tak wspomina tamte czasy: Byłem wówczas całkowicie osamotniony intelektualnie i nękany w mojej uczelni ze względu na moje przekonania. Fritz, Brent i Warren całkowicie to zmienili. Wprowadzili mnie do ortodoksji w najbardziej radykalnym rozumieniu Chestertona i w ten sposób rozpoczęła się wielka przygoda mego życia.

(...)

Wyświetlony 2557 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.