środa, 31 sierpień 2011 13:37

Uśmiech Breivika

Napisane przez

Być może do przyczyn masakry na wyspie Utoya i w rządowej dzielnicy Oslo należałoby zaliczyć praktykę mediów, kształt współczesnego prawa oraz standardy sądów i ośrodków penitencjarnych.

 

Przygotowując się do zbrodni, Breivik pieczołowicie zadbał o swój wizerunek. Swoją urodę poprawiał operacjami plastycznymi i szeregiem innych upiększających zabiegów. Wiedział, że będzie gwiazdą mediów, że jego twarz znajdzie się na pierwszych stronach gazet całego świata, że otwierała będzie wszystkie serwisy informacyjne, a wkrótce także zacznie zdobić okładki książek. Już wiadomo, że liczyć może nawet na pojawienie się w różnych kronikach naszych czasów, podręcznikach i leksykonach.

Widząc tę wypielęgnowaną, pewną siebie i nie przestającą się ironicznie uśmiechać fizjonomię, trudno nie dostrzec na niej pytania w rodzaju ?no i co mi teraz zrobicie??. Skoro morderca w najdrobniejszych detalach zaplanował masową rzeź, o swój wygląd zatroszczył się nie mniej, niż gwiazda Hollywoodu przed oscarową galą ? to przecież zapewne uwzględnił i taki ?szczegół?, jak jego dalszy los. Czyli ? co z nim będzie po ?widowisku?. W porównaniu ze złożonością i skalą przeprowadzonych przez niego przygotowań ? kalkulacja owa to przecież dzieło kilku sekund. Kara, jaka go spotka, to 21 (a w wariancie skrajnym 30) lat ?więzienia?. Więzienia w cudzysłowie, gdyż dzięki gwarantującym bezlik ?humanitarnych norm? regulacjom odbywanie owej kary nie będzie mogło być szkodliwe dla zdrowia ani nadmiernie uciążliwe. W wielu wymiarach, takich jak choćby jakość usankcjonowanej międzynarodowymi konwencjami jakości wyżywienia, kubatury celi, wentylacji, standardów węzła sanitarnego itd., itp. ? godnych pozazdroszczenia nawet przez wielu mieszkańców Europy. Breivik doskonale też wie, że jego show wcale nie zakończy się w momencie zamknięcia się za jego plecami więziennej bramy. Doświadczenia jego poprzedników wskazują, że także za okratowanymi murami można wzbudzać wyjątkowe zainteresowanie mediów oraz ? gromadzić kapitał pozwalający na bardzo dostatnie życie po ich opuszczeniu.

(...)

Wyświetlony 1470 razy

Najnowsze od Grażyna Adamska

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.