Anna Wierzchoń

Anna Wierzchoń

poniedziałek, 04 lipiec 2011 14:41

Feudalny Wrocław

Jedną z głównych cech feudalizmu było to, że pewni ludzie zmuszeni byli oddawać istotną część swoich zarobków czy dóbr innym, którzy dzięki temu mogli prowadzić wystawne i rozrzutne życie. Najbardziej ekstremalnym tego przykładem był styl ?bizantyjski? polegający na tym, że możni lekką ręką przeznaczali środki pozyskane od swych poddanych na fantastyczne i pozbawione uzasadnienia inwestycje, np. gigantyczne budowle.

wtorek, 30 marzec 2010 21:59

Liberalni faszyści: reaktywacja

Książka Liberalny faszyzm była politycznym bestsellerem w 2008 roku. Jej autor, znany konserwatywny publicysta Jonah Goldberg nie tylko wykazywał, że faszyzm, wbrew obiegowym opiniom, jest tworem typowo lewicowym, nie zaś prawicowym, ale na dodatek dowodził, że współczesna amerykańska lewica ? tak zwani liberałowie od Clintona i Obamy ? w prostej linii wywodzi się z faszystowskiego myślenia, które w latach 30. XX wieku spopularyzował Mussolini. Książka ta wywołała głośną debatę w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich, w Polsce zaś przeszła zupełnie bez echa, jeśli nie wspomnieć jej omówienia pióra śp. Macieja Rybińskiego na łamach ?Rzeczpospolitej?. Trudno zresztą się dziwić, gdyż w świetle przedstawionych przez Goldberga kryteriów za ?faszystów? w naszym kraju uchodziliby zarówno narodowi socjaliści nawiązujący do tradycji PPS (a więc PiS), jak też internacjonalistyczni socjaliści z PO. Chęć wtrącania się w ludzkie sprawy i poddawania ich państwowym regulacjom u jednych i drugich jest taka sama.

poniedziałek, 25 styczeń 2010 17:51

Ewolucja pieniądza

Szmal, gotówka, kasa, forsa, hajs, mamona ? nazywaj to jak chcesz, ale pieniądze są ważne. Tak Niall Ferguson, jeden z najbardziej popularnych dziś historyków, rozpoczyna swoją najnowszą książkę, w której podejmuje się ambitnego zadania spisania finansowej historii świata.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.