Witold Falkowski

Witold Falkowski

Jak zwykle, przeczytałem z uwagą Pański tekst "Dziesięć najczęściej powtarzanych mitów ekonomicznych" (Opcja..., nr 11, 2002). Oczywiście, zgadzam się prawie ze wszystkim. Wyjątki są dwa.

W Opcji nr 1/2003 pan Łukasz Kluska ("Demokracja niszczy wolny rynek") wytłumaczył nam, w jaki sposób demokracja niszczy wolny rynek.

wtorek, 07 grudzień 2010 10:13

"Demokracja niszczy wolny rynek"

Dziękując redakcji Opcji za bardzo rzetelne traktowanie głosów polemicznych, chciałbym dodać jeszcze kilka słów do mojej dyskusji z panem Łukaszem Kluską ("Demokracja niszczy wolny rynek").

wtorek, 07 grudzień 2010 00:47

"Plastikowe standardy"

Eurofanatycy mamią Polaków, że jak tylko wejdziemy do Unii Europejskiej, natychmiast wzrośnie wiarygodność biznesowa Polski, a kapitał zagraniczny walił będzie do nas drzwiami i oknami. Owszem, kapitału własnego mamy jak na lekarstwo, więc zagraniczny przydałby się nam niczym glebie woda. Jednak czy Unia Europejska ma tu cokolwiek do rzeczy?

czwartek, 11 listopad 2010 17:52

Kara śmierci raz jeszcze

"Opcja" nr 9 opublikowała artykuł pana Romana Konika w obronie kary śmierci. Autora cenię, ale ten jego tekst wydaje mi się nieco chaotyczny. Z niektórymi jego argumentami się zgadzam, niektóre nie są dla mnie argumentami, ale istotne jest to, że żaden z nich nie jest argumentem rozstrzygającym. Tymczasem w sprawach życia i śmierci liczą się tylko argumenty aprioryczne, rozstrzygające bez względu na przygodne okoliczności.

W roku 2001 młodym właścicielom pirackiego radia Rebelia, działającego na Lubelszczyźnie przestało wy-starczać nadawanie muzyki. "Chcieli zintegrować lokalną społeczność, mówić o tym, co się dzieje w najbliższej okolicy. (...) Mama koleżanki popłakała się, kiedy usłyszała, że ktoś w radiu opowiada o jej miejscowości" ("Przekrój" 2/2004). W tym zdarzeniu, opisanym przez "mainstreamowy" tygodnik zawarta jest cała Prawda o Problemie; ale można też w nim odnaleźć Receptę na całe Zło.

Wiek XX przyzwyczaił nas do przeciwstawienia: kapitalizm kontra socjalizm i do poszukiwania tzw. trzeciej drogi. Pozornie stanowiska i argumenty w tego typu rozważaniach są znane. W rzeczywistości jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, o co właściwie toczy się spór.

czwartek, 23 wrzesień 2010 11:19

Aborcja i kara śmierci

Prowadzona na łamach "Opcji" dyskusja na temat kary śmierci (nr 9/21, 11/23, 9/33) staje się czymś w rodzaju rubryki poświęconej temu zagadnieniu.

niedziela, 01 sierpień 2010 11:55

Jak dyskutować z etatowymi etatystami

W artykule Etatowy guru lewicy ("Opcja" nr 49) Konrad Rajca zrecenzował życie i twórczość Jeremy'ego Rifkina. Z tezą artykułu zgadzam się. Rifkin jest lewicowym demagogiem i naukowym hochsztaplerem. Nie zgadzam się jednak z prezentowanym przez autora sposobem traktowania takich zjawisk jak Rifkin.
wtorek, 23 luty 2010 12:38

Czas racjonalnego myślenia

 
Krzysztof Ligęza w artykule Czas kręcenia lodów? (?Opcja na Prawo?, 12/84) krytykuje reformę służby zdrowia, którą proponuje obecny rząd. Zgadzam się z tezą autora, że reforma może być kamuflażem dla machinacji służących wzbogaceniu się establishmentu. Nie zgadzam się z jego tezą, że prywatyzacja szpitali byłaby z istoty niekorzystna dla pacjentów.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.