Krzysztof Raszyński

Krzysztof Raszyński

wtorek, 21 grudzień 2010 10:44

Tajemnica zła

Zbiór szkiców poznańskiego eseisty zakreśla wyjątkowo obszerny zakres tematyczny. Są tu refleksje filozoficzne, literackie, ale przede wszystkim moralne.

niedziela, 19 grudzień 2010 21:01

Kapitał społeczny? (1)

Wyrażenie ?kapitał społeczny? zrobiło się ostatnio popularne wśród socjologów dzięki licznym pracom i artykułom opublikowanym na ten temat w USA. Wyjaśnia się go najkrócej wyrażeniem bliskoznacznym: ?kapitał zaufania?. Ale to, co mogliśmy usłyszeć i przeczytać z okazji wizyty w Polsce Williama Brattona, każe raczej mówić o ?kapitale bezpieczeństwa?.

niedziela, 19 grudzień 2010 17:03

Kapitał społeczny?

Wyrażenie "kapitał społeczny" zrobiło się ostatnio popularne wśród socjologów dzięki licznym pracom i artykułom opublikowanym na ten temat w USA. Wyjaśnia się go najkrócej wyrażeniem bliskoznacznym: "kapitał zaufania". Ale to, co mogliśmy usłyszeć i przeczytać z okazji wizyty w Polsce Williama Brattona, każe raczej mówić o "kapitale bezpieczeństwa".

czwartek, 23 wrzesień 2010 10:36

Siewca genocydu

Filozofowie i teolodzy niemal zawsze próbują doszukać się jednej teorii, któraby tłumaczyła świat: tęsknią do jedności. Dlatego społeczeństwo kapitalistyczne, pełne sprzecznych interesów, idei i programów politycznych, będące czymś na kształt wielkiej giełdy, na której trwa bezustanna wymiana dóbr i walorów, ścieranie się dążeń i marzeń, barwna i żywiołowa gra wszystkich ze wszystkimi - musi budzić odrazę u ludzi nie mogących żyć bez schematów i wszechogarniających formuł. Najwyraźniejszą i najmocniejszą formę znalazł ów wstręt w marksizmie-leninizmie.

piątek, 20 sierpień 2010 12:38

Powrót zimnej wojny

Czy zimna wojna wróciła?
Ostatni raport CIA (po retuszach w Departamencie Stanu) na temat Chin wzbudził alarm wśród Republikanów ? i zakłopotanie na lewicy. Okazało się bowiem, że dzięki polityce obłaskawiania prowadzonej przez Clintona ? który zresztą rozwinął tylko politykę Busha seniora ? Chiny dokonały skoku technicznego w uzbrojeniu i telekomunikacji, stając się obecnie (jeśli pominąć liczbę silosów rakiet balistycznych) drugą potęgą militarną świata. Za dwa lata osiągną prawdopodobnie poziom ZSRR z początku lat 70. Jawnie szykują się do podbicia Tajwanu; wysyłają dziesiątki łodzi podwodnych w pobliże Japonii; zaludniają ? na razie pokojowo ? rosyjski Daleki Wschód.
 
środa, 02 czerwiec 2010 11:24

Armia nowych wyzwań

Clancy to twórca superbestsellerów (Polowanie na ?Czerwony Październik?), ale prawdziwe zainteresowanie winien wzbudzić drugi autor: b. dowódca amerykańskich sił specjalnych, gen. Carl Stiner. Trzeba od razu wyjaśnić, że od 1986 r. USA mają cztery rodzaje sił zbrojnych: oprócz trzech tradycyjnych powołano wtedy właśnie Dowództwo Sił Specjalnych, które miało błyskawicznie reagować na zagrożenie ze strony komunistów lub terrorystów w każdej części świata.

wtorek, 06 kwiecień 2010 09:56

Juro-kracja - czyli państwo bezprawia

Jeśli potraktować serio wywody obrońców establishmentu, należałoby uznać, że większość aktywnych politycznie Polaków uznała korupcję za coś równie nieuchronnego jak położenie geograficzne. Psychologiczna nazwa tej postawy, czyli "wyuczona bezradność" - najbardziej uderza w stosunku do wymiaru sprawiedliwości, gdzie wyroki w miarę sprawiedliwe są przyjmowanym ze zdziwieniem ewenementem.

poniedziałek, 05 kwiecień 2010 21:39

Iuro-kracja - czyli państwo bezprawia (cz. II)

Hasłem Elity stało się "państwo prawa". Słowo "prawo" jest tu domyślnie synonimem cywilizacji -dawniej pisano "zachodniej", dziś "europejskiej". Nie wolno było jednak zadać pytania, jak nowe państwo realizować będzie potrzebę sprawiedliwości - co jest inną wersją pytania, na ile rzeczywiście będzie ono nowe.

 

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.