Tomasz Sarwa

Tomasz Sarwa

wtorek, 29 listopad 2011 20:26

Niech wreszcie wyjdą z cienia

Tytuł powieści nawiązuje do pamięci o tych żołnierzach, zapomnianych w czasach PRL-u i wymazanych z pamięci Polaków, a niezmiernie ważnych postaciach naszej wspólnej historii. Czas, aby wyszli z cienia, walczyli przecież o naszą wolność i niezawisłość po 1944 r., podjęli ostatnią próbę walki o wolną i demokratyczną Polskę po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Autor w znakomity sposób ukazuje zarówno walkę, jaką stoczyli żołnierze NSZ (bo tej akurat formacji dotyczy fabuła) z komunistyczną bezpieką, ale także ich cierpienia psychiczne, jak i fizyczne, którym byli poddawani ci, którzy wpadli w ręce czerwonej agentury. Ale także, co ważniejsze, codzienne życie w podziemiu. A nie było ono wcale proste ? całymi latami ukrywali się oni po lasach, nie mogąc się ujawnić.

Książka Sebastiana Reńcy to także zapis zachowań i myśli funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa mających za cel umocnić władzę ludową i wytępić całkowicie wszelkie oznaki oporu skierowanego przeciw nowej władzy, narzuconej Polsce siłą. Na salach sądowych i w gazetach nazywano ich faszystowskimi bandytami i zbrodniarzami. Skazywano na śmierć w sfingowanych procesach albo podstępem mordowano, tak jak stało się to z grupą 170 żołnierzy NSZ, podstępnie zamordowanych przez UB, pod pretekstem przerzutu ich na Zachód, gdzie, jak zakładali, łatwiej byłoby walczyć z narzuconym Polsce siłą ustrojem totalitarnym. Autor w doskonały sposób pokazuje, w jaki sposób Urząd Bezpieczeństwa Publicznego rozpracowywał grupę ?Bartka? i jego ludzi.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.