Natalia Szpurko

Natalia Szpurko

poniedziałek, 27 luty 2012 21:36

?Szkocka? matematyka polska

?Polscy matematycy [wersja druga ? informatycy] znów najlepsi na świecie? ? hasło to często gości na portalach informacyjnych, a oznacza dokładnie tyle, że nasi studenci wygrali po raz kolejny międzynarodowe zawody matematyczne lub programistyczne. Młodzi zdolni przepadną po kilku latach w centrum wdrażania nowych technologii amerykańskiej czy japońskiej firmy elektronicznej albo zakopią się w pracy doktorskiej i słuch o nich zaginie (aż pojawią się następni). Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego Polska jako kraj o niezbyt wysokim poziomie nauczania akademickiego, jest wylęgarnią talentów na potrzeby nauk formalnych i jaki ma to związek z Polską Szkołą Matematyczną?

czwartek, 29 grudzień 2011 15:50

Oblubienice oświecenia

Oświecenie, czyli okres w dziejach kultury przypadający na XVII wiek, odsądzany przez jednych od czci i wiary za głośno wypowiedziane słowa wątpliwości w istnienie Boga, przez innych czczony jako kolebka nowoczesnej nauki. Niewątpliwie ?epoka świateł? to eksplozja myśli uwolnionej z różnorakich gorsetów. Jeśli już o gorsetach mowa... Okres ten był także pierwszym, w którym na arenę intelektualnych potyczek weszły niewiasty. Dotyczy to zwłaszcza takich dziedzin nauki, jak chemia, astronomia czy fizyka.

Oto i ono. Miejsce kształcenia Mikołaja Kopernika, pierwsza w Europie instytucja edukacyjna, w obrębie której wykłady prowadziła kobieta, wreszcie patronowanie reorganizacji toku studiów, która w opinii wielu przyczyniła się do dramatycznego obniżenia poziomu nauczania. Cóż łączy podane fakty? Gdyby kolejny krok w tej wyliczance skojarzeń stanowiło wspomnienie o najbardziej znanym sosie do spaghetti, odpowiedź byłaby już znacznie łatwiejsza. Mowa o Bolonii, mieście pierwszego klasycznego uniwersytetu.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.