Marzena Godzińska

Marzena Godzińska

wtorek, 07 grudzień 2010 01:09

Egzotyczna swojskość

Niektórym może się to wydać dziwne miejsce. Egzotyczne i jednocześnie zaskakujące swojskością. Po polsku Adampol, po turecku PolonezkćyĂź, czyli Polska Wieś lub Wieś Polaków, po adampolsku zaś wieś nazywana jest Kolonią, a jej polscy mieszkańcy Kolonistami.

wtorek, 07 grudzień 2010 00:14

Wir wiar (i nie tylko)

Zainteresowanie wyznawcami i krajami islamskimi co jakiś czas na przemian przygasa i odradza się. Uwagę przyciągają z reguły konflikty z lub pomiędzy krajami muzułmańskimi. Ostatnimi zaś czasy ? Irak. Pada mnóstwo nazw, terminów, różnorodnych epitetów, charakteryzujących rozmaite zjawiska i grupy. Są to nie tylko po prostu terminy, przymiotniki czy figury retoryczne. Niekiedy przypominają etykiety samospełniającego się proroctwa. Raz przyklejone zaczynają tworzyć nowe klasyfikacje i nowy porządek na nieistniejących w da-nej społeczności półkach nieistniejących regałów. Rzadko się zdarza tak kompetentne ujęcie tematu, jak w "Opcji na Prawo" nr 7-8 z lipca-sierpnia 2002 r. w artykule Jarosława jot-Drużyckiego "Chrześcijanie z osi zła".

sobota, 13 listopad 2010 13:13

Dogmaty, filary i codzienność

Muzułmanin to w powszechnym rozumieniu wyznawca islamu. Czym jednak jest islam, na jakich zasadach się opiera, co stanowi o jego odrębności od innych wyznań? Zazwyczaj nie utożsamia się wyznawców islamu z terrorystami, choć tak często ostatnio mowa o terroryzmie muzułmańskich fundamentalistów czy o muzułmańskim udziale w osi zła. Islam wyznają przedstawiciele różnych ras, etnosów, narodów, ludzie mówiący bardzo różnymi językami. Mimo dość znacznego zróżnicowania rozmaitych kierunków islamu, coś przecież stanowi wspólny mianownik, określa obowiązujące ogół zasady. Często są one przez nas ignorowane.

sobota, 02 październik 2010 15:50

Skąd się wziął Irak

"Kolebka cywilizacji" - dość często tak się właśnie mówi o terytorium obecnego Iraku, zwłaszcza jeśli chce się podkreślić historyczne i kulturowe tradycje tych ziem. Mezopotamia, rejon Międzyrzecza, to niewątpliwie jeden z najstarszych ośrodków cywilizacji. Z drugiej jednak strony, każdy z twórców poszczególnych cywilizacji najpierw musiał najechać ziemie kolebki, zniszczyć przynajmniej część cywilizacji poprzedniej, czego nie zniszczył, to przejął i tworzył nowe. Tak postępowali Sumerowie, Akadyjczycy, Asyria, Babilon, Chaldejczycy, później Persowie, wreszcie zaś Arabowie.

wtorek, 31 sierpień 2010 21:04

Jak to z Cyprem było

Na arenie wielkich dziejów Cypr pojawił się dawno, dawno temu, w czasach znanych z opowieści, kiedy to z piany morskiej wyłoniła się najpiękniejsza z bogiń - Afrodyta. Na brzegu wyspy powitały ją - jak głosi mit - Wdzięki, Uśmiechy i Igraszki, które odtąd spotkać można było wśród jej świty. Piękna Pani udała się na zwiedzanie wyspy, a spod jej stóp wykwitały przecudne kwiaty.

sobota, 31 lipiec 2010 18:12

Wielkanoc w Polonezköy (Adampolu)

Adampol, to nazwa, która raczej nie przykuwa uwagi w Polsce. Brzmi tak swojsko i znajomo. Co innego z Polonezköy - dziwne, egzotyczne, atrakcyjne, a jednocześnie jakby skądś znane, owo "Polonez…". A jest to miejsce i miejscowość niezwykła. Czy może bowiem być zwyczajna Polska Wieś w Turcji. A o nią właśnie chodzi. Polonezköy to Polska Wieś lub Wieś Polaków, którą wielu w Polsce zna pod nazwą Adampol.

Często zdarza się słyszeć o różnych krajach, zwłaszcza egzotycznych ? "to jest kraj kontrastów". Bardzo nie lubię tego określenia, bo choć pozornie tak głęboko brzmi podczas pseudointelektualnych dyskusji, jest w istocie potwornie płytkie. Każdy kraj jest krajem kontrastów. A więc i Turcja. Trudno, aby ich nie było w kraju, którego kultura jest złożona z tak wielu elementów kultur tak wielu i tak różnych społeczeństw, zarówno osiadłych tu od tysiącleci, jak i od tysiącleci przybywających kolejnymi falami wędrówek ludów.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.