niedziela, 01 sierpień 2010 21:02

Nie daj się złu

Napisane przez

W 24. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 2005 roku, w Archikatedrze Wrocławskiej pw. Św. Jana Chrzciciela, odbyła się uroczysta Msza święta odprawiona w intencji pomordowanych, więzionych, torturowanych i zatrzymanych w czasie stanu wojennego.

 Mszy św. przewodniczył ks. infułat Adam Drwięga, proboszcz katedry, który także wygłosił kazanie o roli Kościoła w czasie stanu wojennego. Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. dr Marian Biskup, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz ks. Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina.

Msza św. zamówiona została przez Stowarzyszenie "Forum Polskie" i redakcję "Opcji na Prawo".

"Nie daj się złu" ? to tytuł uroczystego koncertu, który odbył się po Mszy. Rozpoczął się on od wniesienia autentycznej flagi z napisem "Solidarność żyje", wywieszanej w czasie stanu wojennego na jednej z wrocławskich fabryk. Na niej ułożono krzyż ze świeczek i rozrzucono ulotki ? kartki świąteczne z tamtych czasów. 

 

49-stan

Justyna Ilnicka i Bogdan Makal

 

Autorem scenariusza był Janusz Dariusz Telejko, który koncert poprowadził. Artyści scen wrocławskich: Justyna Ilnicka (sopran), Joanna Pietrasiewicz (recytacja), Bogdan Makal (baryton), Stanisław Śliwiński (akompaniament) wykonali polskie pieśni patriotyczne, pieśni stanu wojennego, przeplatane recytacją poezji. Duże wrażenie zrobiły na słuchaczach poruszające wiersze autorstwa Janusza Dariusza Telejki, poświęcone wydarzeniom stanu wojennego, które zabrzmiały także jako piosenki:

 

(...) zło dobrem zwyciężaj

gdy głupota i pycha rządzą milionami
ukrywając morderców i złodziei
w imię grubej kreski.

zło dobrem zwyciężaj

gdy z ekranów i gazet
plują na Kościół
bo się wtrąca
i przeszkadza zabijać.

zło dobrem zwyciężaj

gdy na życie nie starcza
do połowy miesiąca
a gdzie gaz i światło
jak lekarstwa wykupić

zło dobrem zwyciężaj

tak ciężko uwierzyć
że jesteśmy teraz
już we własnym domu.

 

Na koncert przybyli także uczestnicy strajków stanu wojennego w Dolmelu i FADROMIE. Blisko 800-osobowa publiczność przyjęła koncert owacją na stojąco.

Msza święta i koncert były transmitowane przez Radio Rodzina.

Wyświetlony 6909 razy

Więcej w tej kategorii: « Obwarzanek Niedokończony spektakl »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.