wtorek, 21 grudzień 2010 12:31

Między ambiwalencją a schizofrenią

Napisane przez

Tradycyjnie już wiosenna pogoda oszałamia niektórych ludzi i powoduje dziwne zaburzenia.

 Oto w maju tacy, na przykład, socjaldemokraci doznają swoistej schizofrenii: przypominają wszystkim hałaśliwie, że są jednocześnie i władzą, i siłą przewodnią ludu pracującego, który kontestuje kształtowaną przez tę władzę rzeczywistość. Alfa i omega dzisiejszych dni. To zresztą takie miłe - opanować obie strony barykady. Tym bardziej że można wtedy jednocześnie spijać śmietankę powodzenia i mieć poczucie moralnej czystości. Ba, nawet młodzieńczej bezkompromisowości!

Nic dziwnego, że w tej sytuacji wiele osób traci orientację i nie wie, kto jest kim w tym galimatiasie. Niniejszy numer "Opcji na prawo" zamieszcza parę tekstów mogących służyć za drogowskazy. Polecamy w tym względzie artykuł "Prawica-lewica" Romana Konika oraz "Większość i elita" Wojciecha Jankowskiego. Zresztą i inne teksty w rozmaity sposób odsłaniają maski, za którymi ukrywa się rzeczywistość. To zwłaszcza "Rozmyślania nad rurą" Stanisława Michalkiewicza i "Etatystyczne brednie" Mateusza Machaja oraz "Z pamiętnika bezrobotnego" pp. Dueholmów.
"Tradycyjnie" (tradycja trzech numerów!) wędrujemy z "Opcją" po świecie - tym razem Liban, w numerze następnym zaś Wietnam. Bardzo interesująca jest też nasza wyprawa w przeszłość, do udziału w której zapraszamy.
Coraz śmielej zabierają głos nasi Czytelnicy. W tym numerze zamieszczamy szereg tekstów autorów nowych, spoza naszego dotychczasowego zespołu. Witamy ich w naszym gronie tym serdeczniej, że niektórzy z nich debiutują właśnie na naszych łamach.
Dziękujemy bardzo za nadsyłaną coraz liczniej korespondencję. Bywa, że nasze komputerowe łącza rozgrzewają się do czerwoności, ale przecież to kolor podobno stosowny do maja.
                                                                                                                     
Redaktor
 

 

 
Wyświetlony 12745 razy

Więcej w tej kategorii: Większość i elita »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.