czwartek, 29 grudzień 2011 16:06

Słowa, usta, autorytet

Napisane przez

Nie to jest najgorsze, że politycy nas oszukują. Albowiem sztuka zdobycia i utrzymania władzy to nie jest zabawa w klasy, prędzej ring. Najgorsze jest to, że politycy ? oszukując ? nie nasz, lecz swój interes mają na względzie. Czyli de facto politykują wbrew interesom ludzi, którzy im za politykowanie płacą.

 

Nota bene, właśnie po stosunku do wartości innych niż partykularne można odróżnić męża stanu od polityka, a tego ostatniego od politykiera. Niestety, obrodziło nam niemal wyłącznie tymi ostatnimi.

Taki jeden z drugim polityczny upapraniec to wdzięczny powód do narzekań czy też kpin (a powody po temu mnożą się nam ostatnio prędko niczym króliki i doprawdy mamy ich bez liku), jednakże nie o politykach miało być, tylko o narzędziach, dzięki którym jakąkolwiek politykę można skutecznie uprawiać. A tymi narzędziami są mianowicie słowa, wystarczy wziąć je do ust.

Cóż istnieje bez słów?

No i ? nie ukrywajmy ? w gruncie rzeczy dysponujemy wyłącznie słowami. To ze słów zbudowane są nazwy, to z nich biorą się znaczenia. To dzięki słowom odnajdujemy siebie i innych w teraźniejszości, opisując zarazem naszą przeszłość i kształtując przyszłość.

Słowa, którymi władam, powietrzem są tylko, a jednak cieszę nimi słuchających ? tak w piątym wieku przed Chrystusem na greckiej wazie napisał ktoś mądry. Przezornie nie dodając (czyżby owe słowa powstały na zamówienie jakiegoś ówczesnego polityka?), że niektóre słowa nie zdobią, lecz ogłupiają. Co znakomicie ujął, także słowami, Elias Canetti, powiadając: Każde wymówione słowo jest nieprawdziwe. Każde napisane słowo jest nieprawdziwe. Każde słowo jest nieprawdziwe. Lecz cóż istnieje bez słów?

Jasna rzecz, że słowa same w sobie nie mają jakiegoś jednego, ściśle określonego znaczenia. Że ich znaczenie zależy wyłącznie od tego, jak my to znaczenie pojmujemy. Czyli, że rozumiejąc coś w ściśle określony sposób, nadajemy słowom określającym owo coś taką, a nie inną wartość nie tylko znaczeniową, ale i emocjonalną.

Z wagi oraz praktycznych konsekwencji powyższego spostrzeżenia, doskonale zdawała sobie sprawę pewna Róża, zwana matką totalitarnej socjotechniki, utrzymując, że jeśli tylko narzuci się ludziom określone słowa, nazwy i pojęcia, to tym samym zdeterminuje się ich sposób myślenia, a więc i metodę percepcji rzeczywistości. Róża Luksemburg nie żyje, lecz jej recepty mają się wcale dobrze. Są to bowiem recepty z rodzaju tych nieśmiertelnych.

Podpalić świat

Czymże jest słowo? ? zastanawiał się Szekspir (?Romeo i Julia?). Słowa są tylko cieniami czynów ? konstatował Demokryt. Poeta i filozof Khail Gibran ujmował to inaczej: Słowa to tylko okruchy z uczty ducha ? mówił. Między Odrą i Wisłą powszechniej znane jest inne powiedzenie, o słowach będących jedynie cieniami naszych uczuć. Tę relację biolog William H. Calvin skomentował uwagą: Słowa są bardzo ubogim przybliżeniem procesów, które reprezentują, filozof chrześcijański Josef Pieper zamknął ją zaś supozycją: Nasze nazwy nie docierają do jądra tego, co ma być nazwane.

Podobno słowa nie mają władzy oraz słowa niczego nie wyrażają. Ale słyszałem też, że nie sposób tego wyrazić słowami oraz ? to powiedzenie francuskie ? że słowa mogą zabić. Co z kolei Włosi wykładają, że: Język nie ma kości, ale można nim złamać komuś kark.

W istocie: każda skuteczna władza musi znać odpowiednie słowa. Słowa, które mogą umysłem wstrząsnąć i mogą umysł spustoszyć. Takie, za pomocą których można zbudować świątynię. Bądź podpalić świat. Bywa bowiem i tak, że słowa nie służą komunikacji, przeistaczając się w ?bękarty prawdy?. Wtedy należy je czym prędzej demaskować, by w służbie kłamstwa nie wywiodły nas na manowce.

(...)

Wyświetlony 1896 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.