poniedziałek, 27 luty 2012 23:48

Australijska flaga w ogniu postępu

Napisane przez

Australijska flaga. Jest na niej Union Jack, symbol brytyjskiego dziedzictwa, jak i Krzyż Południa, gwiazdozbiór widoczny na australijskim niebie. Reprezentuje państwowe instytucje i przedsięwzięcia, np. sportowe. Jako wyraz dumy powiewa na prywatnych posesjach ? jeśli na maszcie, to trzeba mieć zgodę urzędu gminy ze względu na wymagane standardy budowlane. Pod koniec stycznia, blisko Australia Day, najbardziej widoczna jest na samochodach we wszystkich bez wyjątku stanach kraju. We mnie osobiście takie powszechne przejawy miłości do Ojczyzny wzbudzają podziw.

 

Co z tego, skoro tuż przed tegorocznym świętem Australii, obchodzonym 24 stycznia, w rocznicę przybycia Pierwszej Floty, gazety cytowały wyniki badań pod kierunkiem profesora z dziedzin socjologii i antropologii uniwersytetu z Zachodniej Australii, z tezą, że przeważająca większość kierowców z flagą to ?rasiści?. W porównaniu do osobników mniej skłonnych do powiewania flagą wykazują oni większe procentowo skłonności do przekonań uznanych za rasistowskie. Do poglądów takich badacze zaliczyli: że polityka Białej Australii uratowała kraj przed problemami doświadczanymi przez inne kraje; że trzeba się urodzić w Australii, aby zasłużyć na miano prawdziwego Australijczyka i że prawdziwy Australijczyk to chrześcijanin; że emigranci powinni zostawić za sobą swoje stare nawyki i adaptować się do stylu życia w nowym kraju; że duża imigracja zagraża miejscowej kulturze i wyznawanym wartościom. Wśród przeważających postaw charakterystyczne są: mniej pozytywny stosunek do Aborygenów, muzułmanów, Azjatów i azylantów. Nie wykazano różnic wśród ludzi w poglądach na wyżej wspomniane sprawy ze względu na wykształcenie, grupę etniczną, płeć, preferencje polityczne czy też wysokość zarobków.

Można odnieść wrażenie, że w Australii demonstrowanie patriotyzmu staje się podejrzane i niezbyt mile widziane. Szef policji w Zachodniej Australii podjął temat manewrem uniku, ogłaszając, że nie będzie miał na samochodzie flagi, bo rozprasza ona uwagę.

(...)

Wyświetlony 1771 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.