wtorek, 28 luty 2012 01:40

Drugi obieg

Napisane przez

Ślązakowcy piszą historię

Cokolwiek by mówić o dobrosąsiedzkich stosunkach z naszym sąsiadem zza Odry, niefrasobliwość krajowych polityków predestynuje ich do postawienia przed Trybunałem Stanu. Państwo niemieckie w dalszym ciągu obdarza swoim obywatelstwem ludzi urodzonych w granicach Rzeszy z 1937 roku, choć w Polsce. Co więcej, koncentruje na tym obszarze swoje inwestycje, niemieckie koncerny prasowe przejęły zaś prasę lokalną, a ziomkostwa sponsorują przedsięwzięcia kulturalne eksponujące niemiecką przeszłość regionu. Sytuacja jest tak bezprecedensowa, że polskie służby nawet nie analizują dobrostanu separatystów śląskich.

 

Polscy dyplomaci nie zdążyli jeszcze wyplenić z zagranicznych mediów kłamliwego terminu polskie obozy koncentracyjne (choć zrozumiałego z punktu widzenia holokaust-biznesu), a już pojawił się on w kraju. Można było obarczyć Polaków współodpowiedzialnością za niemieckie rozwiązanie kwestii żydowskiej (A. Kwaśniewski w jedwabiańskiej inscenizacji przeprosinowej), to można też wybielać Rosjan z NKWD i funkcjonariuszy UB. Zakładane przez nich w latach 1945-48 obozy pracy śląscy separatyści określili jako ?polskie obozy koncentracyjne?.

Nauczanie historii nie jest najlepszą stroną polskiego szkolnictwa, ale żeby konsekwencje były aż tak paradoksalne, tego zapewne nie przewidziały kolejne ministerki PO-edukacji. Oto separatyści skłaniają się ku tradycji germańskiej (choćby nazewnictwo, liternictwo), jakby nie wiedzieli, że Śląsk był kilkakrotnie dłużej pod panowaniem czeskim, niż niemieckim, jakby Ślązacy już w powstaniach śląskich nie określili swej woli powrotu do Macierzy (a więc swej tożsamości i przynależności państwowej). Na domiar ignorancji separatyści ograniczają swoją autonomię do Śląska w granicach Polski, a przecież jest jeszcze Śląsk Cieszyński, zajęty przez Czechów w styczniu 1919 roku (wbrew referendum ludowemu, uznanemu przez rząd polski i czeski).

P. Sieger nagrał wypowiedzi trzech więźniarek z obozu w Świętochłowicach i Jaworznie. Wartość tej dokumentacji filmowej (nie wspomina choćby o komunistycznym zbrodniarzu S. Morelu, który dożył swoich dni w Izraelu na polskiej emeryturze) jest odwrotnie proporcjonalna do skandalicznego tytułu ? ?Polskie obozy koncentracyjne?. To jednak nie koniec, bo konferencję na temat obozów zorganizowało Muzeum Śląskie, a za kulturę w tamtejszym samorządzie odpowiada J. Gorzelik, przywódca separatystów. Jego karierę umożliwiła PO, zawiązując koalicję z Ruchem Autonomii Śląska, by wyeliminować PiS.

(?)

Wyświetlony 3138 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.