czwartek, 26 kwiecień 2012 01:13

Dwa narody

Napisane przez

Mamy jedno państwo, ale dwa narody. Nie w znaczeniu, powiedziałbym trochę nielogicznie, wielonarodowościowym, niczym w I Rzeczypospolitej, a jeden naród rozdwojony, rozdarty na dwie części. Nie jest to wszelako pascalowska ?wielość w jedności?, gdyż Pascal uznawał tę dialektykę za energię kultury chrześcijańskiej i podwalinę organizacji każdego społeczeństwa tej kultury. Natomiast u nas wprost  przeciwnie...

 

Maria Dąbrowska napisała po przewrocie majowym że ?starły się dwa narody moralne. Jeden naród twórczości i doskonalenia się i drugi naród ? naród kłamstwa i konwenansu?. To więc znaczy, że determinantami podziału nie są wcale uwarunkowania etniczne czy tym bardziej genetyczne. Dąbrowska moralność narodową tłumaczy, jak każdy artysta pióra, prostymi pojęciami, z których wynikają nader złożone rzeczywistości.

Owa dwudzielność narodowa w jednym państwie, czy raczej, znów posłużę się paradoksem, w jednym narodzie, to przejaw regresu, który sprawia, iż nasze państwo stacza się po równi pochyłej dobra obywatelskiego. ?Dwa narody? nie łączą się ze sobą; zresztą od ponad trzystu lat są w stanie ustawicznego antagonizmu, zwalczania się, wypychania z państwa, deformowania go.

Raz ?zwycięża? w tej skonfliktowanej dychotomii ?jeden? naród, raz ?drugi?. Raz łagodnie dochodzi do dominacji ?jednego?, kiedy indziej gwałtownie, a nawet krwawo, ?drugiego?. Gdybyśmy na przykład przezwyciężyli ?drugi naród? inaczej ? radykalniej niż przy ?okrągłym stole? ? Rzeczpospolita byłaby dziś na pewno piękniejsza, sprawniejsza, bardziej obywatelska. Jeżeli chcemy mieć państwo godne naszych aspiracji i tradycji wynikających z polskiego doświadczenia historyczno-moralnego, to nie może ono być materializacją porozumienia się ?obu narodów?. Żeby spełniały się pragnienia duszy polskiej ? to ?pierwszy? musi być nadrzędny wobec ?drugiego?.

Co więc jest w ?narodzie kłamstwa i konwenansów?? Cynizm, bezgraniczna niewiedza i nienawiść do ?tych drugich? kierujących się w życiu publicznym i osobistym tradycyjnymi wartościami, dla których drogowskazami są Dekalog i imponderabilia narodowe. Tymczasem dziś doszło do tego, że młoda elita, młodzi humaniści po wyższych studiach, nie rozumieją imponderabiliów, nigdy nawet nie zetknęli się z tym pojęciem. Niepokoi ten niski poziom wykształcenia humanistycznego, a oskarża on rządzących naszym krajem, przecież dysponując prawie nieograniczonym zasobem środków i możliwości edukacyjno-propagandowych formują na własną miarę świadomość narodową i polityczną Polaków. Paweł Jasienica powiedział gdzieś, że w polityce działa tak samo jak w fizyce prawo ciążenia ? przykład zawsze płynie z góry, nigdy odwrotnie. Społeczeństwo może się przeto uczyć od ?drugiego narodu? cynizmu, krętactwa, rezygnacji z poczucia godności narodowej.

Serwilizm rządu polskiego wobec dwóch potężnych sąsiadów zaczyna w ostatnich miesiącach przypominać podporządkowanie się Polski pojałtańskiej Związkowi Sowieckiemu. Nasza dzisiejsza władza bardziej dba o interesy gospodarcze Niemiec niż o korzyści Trzeciej Rzeczypospolitej. Co gorsza, nie umie, nie chce radykalnie przeciwstawić się matactwom rosyjskim w sprawie smoleńskiej, a to już może stanowić zapowiedź utraty suwerenności, w najlepszym razie jej nadwątlenia.

Taka polityka rządu wywołuje reakcje zgodne z czwartym prawem Newtona, a więc jeszcze bardziej antagonizuje ?dwa narody?, zmusza ten ?pierwszy? do protestu, przybierania postawy walki obronnej o zachowanie w życiu publicznym tych wszystkich wartości, idei, dążeń, oczekiwań, pragnień etc., które mieszczą się właśnie w pojęciu imponderabiliów. Andrzej Nowak powiedział niedawno, że stwarza to sytuację ?wewnętrznej wojny domowej?. Dodałbym: walki ostrej, z każdym, miesiącem przybierającej na sile, acz na szczęście, bezkrwawej. Wedle Nowaka nie jesteśmy podzieleni, jak w każdej demokratycznej wspólnocie, lecz jakbyśmy ?należeli do różnych, z natury wrogich sobie gatunków?. Nie, nie gatunków ? a ?dwóch narodów? w jednym ?organizmie narodowym? i w jednym państwie.

(?)

Wyświetlony 4647 razy
Więcej w tej kategorii: « Musimy wyjść do ludzi Polakowstręt »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.