Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 maj 2012 22:34

Kobieta ma w sobie siłę

Napisane przez

Rozmowa z dziennikarką TVN24, Brygidą Grysiak, autorką książki Wybrałam życie.

Czy pani książka jest odpowiedzią na proaborcyjne głosy ze świata rozrywki, o których ostatnio było dość głośno w mediach?

Książka powstała jeszcze zanim kolejne znane kobiety zaczęły publicznie ogłaszać, że usunęły ciążę. Niektóre z nich mówiły, że aborcji miały kilka i że się z tego cieszą. To mnie po ludzku przeraża. Bo aborcja to zawsze dramat kobiety. Aborcja to nie jest powód do dumy. Powód do dumy mają bohaterki mojej książki. One wybrały życie. Dziś są szczęśliwe, choć nie jest im łatwo.

Do kogo adresuje pani swoją książkę?

Do młodych dziewczyn, którym próbuje się dziś powiedzieć, że ich wolność polega na tym, iż kiedy zajdą już w ciążę, to powinny mieć wybór: zabić czy nie. Bo ich brzuch to ich sprawa. Bohaterki mojej książki są dowodem na to, że nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach można i warto wybrać życie. Nie dlatego, że tak każe ksiądz. Ale dlatego, że tak podpowiada miłość. Silniejsza niż strach, bieda i ból rozstania. Żadna z moich bohaterek dzisiaj nie żałuje.

Z przykładów kobiet w ciąży opisanych w pani książce wynika, że są to bardzo różne osoby. Trudno powiedzieć, że są bardzo religijne, a przecież pomimo tego, że każda z nich znalazła się w sytuacji trudnej, żadna nie chciała aborcji. Feministki twierdzą, że to Kościół katolicki domaga się ustawy antyaborcyjnej. Jak pani to skomentuje?

Moje bohaterki pochodzą z różnych światów. Nie wszystkie to katoliczki. Niektóre biorą pigułki, inne pracowały na ulicy, jeszcze inne krytykują Kościół. Łączy je jedno. Wybrały życie. Mimo że niektóre z nich rozważały aborcję, inne ktoś do aborcji namawiał. Jeszcze inne nawet o aborcji nie pomyślały. Mówią, że aborcja jest złem. Że tak się po prostu nie robi. Że kiedy powiedziało się A i zaprosiło się dziecko do życia, trzeba powiedzieć B. Logika prostego człowieka, która często nie trafia do ludzi świetnie wykształconych.

(?)

Wyświetlony 4914 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.