wtorek, 29 maj 2012 23:15

O pracowitości

Napisane przez

Nasza Nowa Czwarta Armia potrafi ponosić wyrzeczenia, cierpliwie, wytrwale i bez lęku pracować w obliczu trudności i przeciwności losu

Zhou En Lai

W ten sposób (wedle baidu, chińskiej wersji google) zostało ukute wszechobecne sformułowanie określające jedną z podstawowych cech narodowych Chińczyków: chikunailao ? umiejętność życia w warunkach głębokiej biedy oraz ciężkiej, wręcz wycieńczającej pracy. Ten często przez Chińczyków przywoływany stereotyp w niezbyt odległej przeszłości pełnił funkcję równoważnika przewagi technologicznej Zachodu, stanowiąc element tzw. chińskiej duchowej supremacji nad ludźmi Zachodu, by następnie, w czasie reform i gwałtownego rozwoju gospodarczego, przemienić się (ich zdaniem) w motor i jeden z głównych czynników go napędzających.

Duch chikunailao ? wytrwałej pracy i ponoszenia wyrzeczeń ? to, po pierwsze, pełna szacunku, pozytywna postawa wobec pracy, wytrwałe, cierpliwe, monotonne wykonywanie najprostszych, często wydających się pozbawionymi sensu, męczących czynności, po drugie, gotowość do wzięcia na swoje barki pełni odpowiedzialności za wykonanie owej pracy, niespychanie jej na innych, po trzecie, nieustanna nauka i walka o lepsze wyniki w trakcie jej wykonywania. Podsumowując, zgodnie z tym standardem moralnym, pracownik, student, uczeń winien dać z siebie więcej niż otrzymywać przy rozliczeniu pracy. Pieniądze oraz minimalizacja wkładanych w pracę kosztów nie są celem.

W wygłoszonej w czasie szkolenia przemowy dla pracowników pewnej firmy chemicznej możemy usłyszeć: Musimy darzyć miłością nasz kolektyw, wykuć determinację i odwagę do pokonania trudności, pracować w pocie czoła dla rozwoju firmy. Chikunailao to poczucie misji i społecznej odpowiedzialności, pozytywny duch pracy, miłość pracy i szczerość wyrosłe na gruncie, którego istotą jest bycie człowiekiem, zuo ren, jednostką społeczną.

Brzmi to dość ogólnikowo, pompatycznie i przeważnie funkcjonuje jako pusty slogan. Niestety, jednostki marnie wykształcone lub kierujące się umysłowym lenistwem sloganom wierzą. Wielu młodych, poszukujących pracy Chińczyków, sądząc, że tego się od nich oczekuje, w swych CV jako umiejętność wpisuje chikunailao. Dwudziestoczteroletni absolwent szkoły policealnej, szukając pracy, podkreśla swoje umiejętności do których zalicza: ducha do wytrwałej pracy i ponoszenia wyrzeczeń, silne poczucie obowiązku, umiejętność komunikowania się, akceptację nauk, duże zdolności.

Nie jest w tym odosobniony. Większość młodych absolwentów bądź dopiero co przybyłych ze wsi migrant workes również umieszcza chikunailao na pierwszym miejscu w rubryce umiejętności. Czynią to mechanicznie, wierząc, że brzmi to ładnie, pokazuje umiarkowanie, skromność charakteru oraz, co ważniejsze, że takie są oczekiwania pracodawców, a ponieważ wszyscy tak postępują, zgodnie z nawykami wykształconymi przez otaczającą ich kulturę, należy za nimi podążać.

Zamieniając powyższe rozważania w żart, na pytanie pracodawcy: ?co umiesz?, młody chiński poszukiwacz pracy najprawdopodobniej odpowie bez chwili namysłu: ponosić wyrzeczenia, ciężko i wytrwale pracować.

Zgodnie z obrazem utrwalanym przez media wyrzeczenia ponoszą pracownicy Foxconn, którzy wykonują monotonną, automatyczną pracę za grosze, zarabiając tylko 60 tys. RMB rocznie, podczas gdy amerykański boss Apple co roku zagarnia setki milionów dolarów. 60 tys. rocznie oznacza 5 tys. miesięcznie. To całkiem niezła pensja, dwa i pół razy powyżej średniej (ok. 2 tys. RMB), a jeśli dodamy, że jedzenie i zakwaterowanie pracownicy otrzymują za darmo, realia nie wydają się aż tak złe. Ale przed konfrontacją realiów z ideą chikunailao spójrzmy na opinię na temat chińskich pracowników i ich postawy w pracy, Japończyka (rzekomo), który spędził jakiś czas w chińskich fabrykach.

(?)

Wyświetlony 2482 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.