Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 lipiec 2012 23:52

Paweł Jasienica (1909-1970)

Napisane przez

Był ? obok Artura Śliwińskiego (1877-1953) oraz Stanisława Cata-Mackiewicza (1896-1966) ? jednym z naszych największych historyków-eseistów i popularyzatorów historii w XX wieku. Otarł się też, podobnie jak oni, o politykę polską, choć nie tak ?wielką?, bo premierem nie został, ani emigracyjnym, ani tym bardziej krajowym, nawet jednotygodniowym? Ale dzierżył przez dwa pokolenia ?rząd dusz? ludzi zainteresowanych w mniejszym lub wi?kszym stopniu naszymi narodowymi dziejami.ększym stopniu naszymi narodowymi dziejami.

Jego znakomita ?trylogia? Polska Piastów, Polska Jagiellonów oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów, wychowała dosłownie dwa lub trzy pokolenia polskich inteligentów, z których wielu potem zostało ? jak choćby autor tych słów ? zawodowymi badaczami. Pamiętam, że książka Jasienicy była w ogóle pierwszą poważniejszą książką, która podsunęli mi, gdzieś może w 1977 lub 1978 roku moi rodzice.

Jasienica ukończył przed wojną magisterskie studia historyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, acz ?zawodowym? historykiem akademickim nie został. Doktorat, na przykład, wcale go nie interesował, nie wspominając o habilitacji. Prywatnie był człowiekiem, jak to dzisiaj mówimy, ?wyluzowanym? , lubił nawet od czasu tęgo popić sobie wódki lub dobrego wina, czego się bynajmniej po latach nie wstydził? Jednak jego dorobek reporterski, eseistyczny, pisarski i publicystyczny spokojnie pozwalałby mu chyba na ?zrobienie? z czasem nawet profesury. Budziło to wielką i całkiem zresztą zrozumiałą zawiść w tzw. środowisku historyków akademickich (celowała tu notabene historyczka-mediewistka, prof. Ewa Maleczyńska z Wrocławia, która w kilku recenzjach wydawniczych zakwestionowała Jasienicy jego Polskę Piastów), którzy nie mieli takiej popularności osobistej i takiego miru czytelniczego. Na szczęście dla niego oraz licznych czytelników wydawcy albo nie uwzględniali owych krytycznych uwag Maleczyńskiej i innych profesorów, albo też Jasienica szukał sobie z powodzeniem innych wydawców.

(?)

Wyświetlony 4928 razy
Tomasz Serwatka

Najnowsze od Tomasz Serwatka

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.