sobota, 07 lipiec 2012 11:38

Chiński przewodnik

Napisał

Od pół roku nie słabnie tempo międzyrządowych rozmów, uzgodnień i porozumień polsko-chińskich. Pod koniec minionego roku sygnał do startu dał prezydent RP, składając wizytę w Chinach. Na wiosnę mieliśmy rewizytę chińskiego prezydenta i premiera w Warszawie. W ostatnich dniach maja Pekin odwiedził wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W wyniku tych kontaktów otwiera się przed nami największy rynek świata. Chiny pragną u nas inwestować. Dla tego celu otworzyły w stolicy filie swoich banków. Istnieje szansa na zrównoważenie wymiany handlowej. Jako najważniejszy w Europie Środkowej partner Chin mamy niepowtarzalną szansę skorzystania z jego oferty gospodarczej. Tymczasem o samych Chinach wiemy niewiele. Wszelkie encyklopedie są aktualne tylko pod względem geograficznym. Znane i upowszechniane wskaźniki wzrostu chińskiej gospodarki są imponujące. Zostały one osiągnięte dzięki niezwykłej dyscyplinie, wyrzeczeniom i wysiłkom prawie półtoramiliardowego państwa. Rozwój ten był jednak nierównomierny zarówno pod względem geograficznym, jak i społecznym. Powstały napięcia i trudności, które muszą być pokonane, aby dalszy wzrost tego państwa mógł być nadal utrzymany.

Bestseller

Światowa literatura przedmiotu na ten temat jest bardzo obszerna, kontrowersyjna, ciekawa, a nawet sensacyjna. Pod tym względem Chiny są w Polsce nieznane. Jedną z niewielu ostatnio wydanych pozycji na ten temat jest rewelacyjna praca Bogdana Góralczyka ?Chiński feniks?*. Jej autor jest profesorem sinologii i dyplomatą, który zna Chiny od epoki Mao Tse-Tunga (Mao Zedong) aż po czasy obecne. Jest to lektura godna polecenia wszystkim, którzy zamierzają nawiązać jakiekolwiek kontakty gospodarcze, kulturalne i polityczne.

Świat chińskich pojęć, tradycji i polityki jest tak diametralnie różny, że przykładanie do niego europejskiej miary i zasad bywa na tamtym terenie często czymś całkowicie niezrozumiałym. Wystarczy tu wspomnieć naruszanie przez Chiny tzw. praw człowieka. Od pięciu tysięcy lat kraj ten rządzony jest przez systemy totalitarne, a w najłagodniejszej formie autorytarne, które nie mogą z dnia na dzień przeobrazić się w atlantyckie struktury demokratyczne. Poza wąską elitą wykształconą na zachodnich uniwersytetach, nikt w Chinach nie rozumie, o co chodzi w tych ?prawach człowieka?. Podobnie jest z Komunistyczną Partią Chin, która od dziesięcioleci rządzi tym krajem. Sam fakt, że należą do niej najbogatsi biznesmeni oraz czołówka intelektualna tego kraju, mówi sam za siebie. Obejmuje ona tylko ok. 5 procent chińskiego społeczeństwa. W naszym pojęciu ów komunizm jest tylko atrapą, szyldem i narzędziem politycznym z braku lepszego rozwiązania. Przedtem rządził cesarz, teraz zastępuje go Komunistyczna Partia Chin. Nastąpiła tylko zmiana nazwy cesarza. Przedtem też co jakiś czas rządził inny cesarz. Żadna różnica. Korzystając ze wspomnianej pracy prof. Bogdana Góralczyka, warto zapoznać się z wieloma innymi równie intrygującymi problemami współczesnych Chin.

Surowcowy smok

Chiński smok pożera niesłychane ilości wszelkiego rodzaju surowców, które potrzebne są do jego rozwoju. Niekończące się zapotrzebowanie windowało ich ceny na światowych rynkach. Na pierwszy jednak plan wysuwają się surowce energetyczne. Najważniejszym z nich jest węgiel kamienny. Jego wydobycie w północnych i wschodnich prowincjach kraju osiągnęło skalę ponad 3,2 miliarda ton w minionym roku. W przybliżeniu stanowi to połowę globalnego wydobycia na świecie. Jakby tego było mało, Chiny importują węgiel z Australii i innych państw w skali ok. 180 milionów ton rocznie. Zanosi się na to, że import ten będzie stopniowo malał. Powodem są dużo tańsze jego dostawy z Mongolii oraz odkrycia własnych złóż dokonane w prowincji Xinjinang. Stwierdzone zasoby wynoszą tu ok. 90 miliardów ton. Perspektywicznie ocenia się, że mogą one osiągnąć skalę ok. 2 bilionów ton. Chińska samowystarczalność pod tym względem źle wróży dla utrzymania dotychczasowych cen węgla na światowych giełdach.

(?)

Wyświetlony 3099 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.