Wydrukuj tę stronę
niedziela, 02 wrzesień 2012 12:15

Ścieżki i drogi

Napisał

Wieloletnie uprzedmiotowienie społeczeństwa spowodowało, iż nastąpił wyraźny i trwały rozkład norm regulujących codzienne zachowania. Polacy jako społeczeństwo ulegli demoralizacji w dziedzinie pracy, poczuciu odpowiedzialności i uczciwości, zostały także zbrutalizowane codzienne obyczaje ? pisze w Ścieżkach nadziei prof. Anna Pawełczyńska. Odznaczona przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wybitna socjolog obchodziła w tym roku 90. urodziny.

Ścieżki nadziei to reedycja wydanej przed prawie dwudziestu publikacji Drogi do szczęścia. Co ciekawe, będąc spostrzegawczym, ostrym w swoich kategorycznych sądach naukowcem zaskakuje w niej niezwykle osobistymi rozważeniami o ?ludzkich? sprawach, takich jak miłość, przyjaźń, kłamstwo czy egoizm. W dalszej części swojej książki umieszcza je w szerszym obszarze zagadnień związanych ze społeczeństwem polskim i rewolucyjnymi, gwałtownymi zmianami, które zachodziły w nim na przestrzeni dwudziestego wieku. Autorka ukazuje, jak osobiste wybory, postawy i cele egzystencji każdego człowieka kształtują się w rodzinach, stanowiących elementy wielkiej maszynerii społeczeństw, narodów. Prof. Pawełczyńska wskazuje na wielką wartość tradycji, religii i patriotycznego wychowania w kształtowaniu nowych pokoleń, ukazuje zagrażające wolności człowieka i jego kierowaniu się ku dobru tendencje, wynikające zarówno z pozostałości po komunizmie, jak i degenerujących ludzką moralność wpływom zachodniej kontrkultury.

Struktury zła są zakorzenione w ludzkich słabościach. Z indywidualnych grzechów jest budowane zło społeczne. Skłonność do zła istnieje w każdym człowieku. Ale w zależności od siły dobrych skłonności jest on zdolny temu złu się przeciwstawić, jest zdolny walczyć o kształt swojej osobowości lub też poddaje się biernie egoizmowi, chciwości, zazdrości i żądzy władzy, a także pozwala, by się w nim rozrastały ? przekonuje autorka Ścieżek nadziei.

Anna Pawełczyńska, Ścieżki nadziei, Polihymnia 2012, 174 str.

Wyświetlony 4243 razy
Aleksander Kłos

Najnowsze od Aleksander Kłos

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.