niedziela, 02 wrzesień 2012 12:28

Rzecz zbyt poważna

Napisane przez

Człowiek potrzebuje dwóch lat, by nauczyć się mówić. I pięćdziesięciu, by nauczyć się milczeć (tak przekonywał swoich fanów Hemingway). Dorzućmy do tego trzecią prawdę: większości z nas życia nie starcza, by nauczyć się myśleć. I prawdę czwartą: są tacy, którzy bezmyślność większości starannie pielęgnują.

Zbiorowy gwałt na 15-latce, zobacz video ? taką treść publikuje na czołówce jednego z wiodących internetowych portali jakiś anonimowy redaktor-idiota, jego inicjatywa mówi zaś wszystko zarówno o stanie jego umysłu, jak wielu umysłów odbiorców wspomnianego wyżej przekazu. Takich, które wobec nieprzyzwoitości nie protestują. A nie protestują, bo nikt nie nauczył ich, że bunt nie tylko bywa czasami uzasadniony i celowy, ale staje się wręcz nieodzowny. Że w pewnych okolicznościach jedynie bunt może w człowieku ocalić człowieka.

Swoją drogą, kto miałby wychowywać ludzi do sztuki odbioru? W konieczny sposób generalizując, można zasadnie przyjąć, że w Polsce nauczyciele i wychowawcy z prawdziwego zdarzenia nigdy się nie urodzili, ponieważ ich rodziców zamordowali hitlerowcy i komuniści. Stąd współczesne pokolenie Polaków jest prawdopodobnie pierwszym, które w swej znakomitej większości decyduje o rezygnacji ze wspólnotowej podmiotowości, podczas gdy ich państwo z bólu aż skowyczy.  

(?)

 

 

 

 

 

Wyświetlony 5856 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.