Henryk Kocój

Henryk Kocój

Bezwzględna i zaborcza polityka Rosji i Prus prowadzona z całą konsekwencją zwłaszcza po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, upokarzająca polityka władz targowickich, sejm grodzieński, redukcja polskiego wojska i gwałty dokonywane przez generałów rosyjskich musiały wśród patriotów polskich wywołać ostry sprzeciw.

niedziela, 01 maj 2011 20:55

Rocznica Konstytucji 3 Maja

Wybitny historyk Stanisław Smolka w odczycie w związku ze stuleciem Konstytucji 3 maja stwierdził: W historii prawodawstwa nie ma drugiego aktu tak znakomitego jak Konstytucja 3 maja. Rok jeden trwała; nie stało czasu, w którym by mogła przebyć próbę rzeczywistej wartości, w którym by jej ogólne zasady w czyn przejść zdołały, rozbudowały się skutecznie w dalszym ustawodawstwie. I znów nie ma pewno w historii drugiego aktu, którego pamięć byłaby również drogą całemu narodowi; pogrzebana w kolebce, przez wiek cały żyje i nie przestaje żyć w pamięci, w wyobraźni, w sercu i w sumieniu milionów. Żyje, bo jest i będzie nie pamiątką tylko, ale potężnym niewygasłym źródłem najlepszych natchnień, najgorętszych pragnień i więcej: dźwignią czynów, niezłomnej mocy, dźwignią w ciężkiej, twardej pracy nad wewnętrznym odrodzeniem narodu.

Mija 215 rocznica jednego z najważniejszych www wydarzeń w dziejach narodu polskiego - uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Znany polityk, ówczesny minister spraw zagranicznych Prus, Ewald Fryderyk Hertzberg tak oceniał naszą ustawę rządową:
Rewolucja polska jest jednym z najważniejszych wypadków naszego stulecia, który według mego zapatrywania pociągnie za sobą donioślejsze następstwa niż rewolucja francuska, szczególnie dla państw ościennych.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.