Grzegorz Kita

Grzegorz Kita

sobota, 07 lipiec 2012 00:31

Afera korupcyjna

Wraz z rozpoczęciem mistrzostw Europy w piłce nożnej, czeskie media tzw. głównego nurtu zaczęły interesować się Polską, a głównie czeskimi kibicami, którzy w święto Bożego Ciała pojawili się we Wrocławiu na meczu ich drużyny z Rosją. Tymczasem dziennik ?MF Dnes? dramatyzował, że w związku ze świętem tysiące czeskich kibiców utkną na zatłoczonych polskich drogach oraz będą mieli problem ze zrobieniem zakupów, bo sklepy w ten dzień będą pozamykane. Czesi tego dnia normalnie pracują, święto u nich zniesiono w latach pięćdziesiątych, za czasów stalinowskich.

środa, 28 marzec 2012 22:01

Bezpośrednie wybory prezydenta

W przyszłym roku, niestety, wygasa druga i ostatnia już kadencja prezydenta Wacława Klausa.  Prawdopodobnie następca Klausa będzie już wybierany w wyborach bezpośrednich. Projekt ten ma poparcie konstytucyjnej większości w czeskim parlamencie. Obecnie trwa proces legislacyjny zgłoszonego przez rząd Piotra Nečasa projektu zmiany konstytucji w tej kwestii.

poniedziałek, 27 luty 2012 23:53

Konflikt w koalicji

Narasta konflikt w czeskiej koalicji rządzącej. Wiąże się on decyzją premiera Piotra Nećasa niepodpisania paktu fiskalnego w ramach Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że dokumentu tego nie poparły dwa państwa: Wielka Brytania i właśnie Czechy.

sobota, 28 styczeń 2012 23:06

Pożegnanie prezydenta

Pogrzeb Wacława Havla był ogromną, przepełnioną emocjami demonstracją. Rozmawiałem w tych dniach z czeską dysydentką i rzeczniczką prasową ?Karty 77?, potem wiceministrem spraw wewnętrznych Czech odpowiedzialną za lustrację Petrušką Šustrovą. Powiedziała mi że w swoim życiu doświadczyła trzy razy takiej demonstracji narodu czeskiego, która połączona była z ogromnymi emocjami. Według niej wzbudzić takie emocje w narodzie który szczyci się Szwejkiem i Hrabalem graniczy z rzeczami nadprzyrodzonymi. Pierwszy raz doświadczyła ich w 1968 r., podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego. Drugi raz podczas tzw. Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. Ten trzeci raz to właśnie pogrzeb Havla.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:06

Havel

Śmierć Wacława Havla zamyka ważny etap dziejów tego państwa. Każde nawet najbardziej górnolotne słowo nie odda tego, co reprezentował ten człowiek.

środa, 30 listopad 2011 01:06

Rocznice i pogrzeb

Przełom października i listopada jest w Czechach okresem zadumy i refleksji. 28 października nasi sąsiedzi obchodzili święto ustanowienia republiki czechosłowackiej w 1918 roku. Początek listopada to czas wspomnienia zmarłych, czyli czeskie ?Dusicky?, natomiast 17 listopada Czesi uroczyście obchodzą dzień walki o swobodę i demokrację. Dzień ten upamiętnia demonstracje studenckie w 1939 i 1989 roku.

poniedziałek, 31 październik 2011 21:25

Kościół i państwo

Przemówienie prezydenta Wacława Klausa z okazji święta św. Wacława patrona czeskiej państwowości wygłoszone 28 września 2011 roku, wygłoszone po mszy świętej kończącej narodową pielgrzymkę narodu czeskiego do Starego Bolesławca i Brandysa nad Łabą, miejsca męczeńskiej śmierci świętego.

czwartek, 29 wrzesień 2011 01:35

Duch i materia

W ciągu siedemnastu lat Republika Czeska ma stopniowo odejść od finansowania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Tak przynajmniej wynika z zawartego porozumienia.

środa, 31 sierpień 2011 18:12

Obchody i parada

Tradycyjnie okres wakacji u naszych południowo-zachodnich sąsiadów rozpoczyna się dwoma religijno-państwowymi świętami, odwołującymi się do czeskiej historii i tożsamości. 5 lipca według starego (przedsoborowego) katolickiego kalendarza przypada uroczystość Apostołów Słowian, braci Cyryla i Metodego. Główne obchody tego święta odbywają się w stolicy państwa wielkomorawskiego, Velehradzie, dzisiaj małym miasteczku niedaleko Brna. Liturgia odbywa się z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Republiki Czeskiej.

poniedziałek, 04 lipiec 2011 14:27

Strajk generalny

W czwartek 16 czerwca w całej Republice Czeskiej ogłoszono strajk publicznej komunikacji, tak miejskiej, jak i ogólnokrajowej, jak np. kolej. Związki zawodowe, jako organizator protestu, chciały zaprotestować przeciwko reformom zainicjowanym przez rząd premiera Piotra Nečasa. Wbrew oczekiwaniom organizatorów strajk niezupełnie sparaliżował transport i komunikację publiczną.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.