wtorek, 31 sierpień 2010 21:17

Od redakcji

Napisane przez

Odejście ludzi takich, jak Jan Nowak-Jeziorański, skłania nas nie tylko do refleksji zwykłych w obliczu tajemnicy śmierci. Stajemy bowiem równocześnie wobec tajemnicy Historii, zmienności, ale i trwałości świata.


Gdy rodził się Zdzisław Jeziorański, Polski nie było na mapie świata. Za jego życia powstała, odcisnęła trwałe piętno na jego młodości ? i upadła pod przemocą największych potęg ówczesnego świata. Jeziorański stanął w rzeszy jej obrońców. Był uosobieniem tego wszystkiego, co najlepsze w międzywojennej Polsce, wierzył w nią niezłomnie i dla jej ocalenia nie wahał się ryzykować swojego życia. Kierował nim patriotyzm i ofiarność. Miał wyjątkową okazję obserwowania z kluczowych miejsc najważniejszych wydarzeń XX wieku ? i w kraju, w dowództwie Armii Krajowej, i w rządzie walczącej Anglii, a potem również w otoczeniu amerykańskich prezydentów. Był jedną z najważniejszych postaci polskiego oporu wobec komunizmu. Kierowane przezeń Radio Wolna Europa było pancernikiem skutecznie kruszącym mur czerwonej propagandy. Niebagatelne znaczenie mają wspomnienia, które po sobie pozostawił ? to bogate świadectwo wytrwałego dobijania się o nasze miejsce na świecie, o nasze przetrwanie.
Odszedł świadek i aktywny do ostatnich chwil uczestnik historii XX stulecia. Jego życie wzbogacało nas, a jego działalność podtrzymywała nadzieję i umacniała krnąbrnego ducha Polski.

Redakcja
Wyświetlony 7400 razy

Więcej w tej kategorii: Wiadomości nieparlamentarne »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.