czwartek, 23 wrzesień 2010 10:27

Wizjoner wolności Z Williamem Niskanenem rozmawia Jan M. Fijor

Napisane przez

Panie Profesorze, na czym polega fenomen polityki gospodarczej Ronalda Reagana?
"Reaganomika" była antidotum na kryzys ekonomiczny i polityczny, do jakiego doprowadzili Stany Zjednoczone poprzednicy Ronalda Reagana, Richard Nixon i James Carter. Była także pierwszą od ponad pół wieku próbą zerwania z tradycją interwencjonizmu, a ściślej, ze stworzonym przez Franklina D. Roosevelta, na poły socjalistycznym, Nowym Ładem ekonomicznym. Fundamentem polityki Reagana były cztery programy: reforma budżetowa, czyli zahamowanie wzrostu wydatków rządowych; program obniżki podatku dochodowego; maksymalna deregulacja, czyli uwolnienie gospodarki z więzów krępującego ją, i zbytecznego, prawa, a także zwiększenie roli banku centralnego (Federal Reserve Board), jako sposób przeciwdziałania deprecjacji dolara i uzdrowienia niedomagającego sektora bankowego.Czy Reagan sam był twórcą tego programu?
W dużym stopniu tak. Powstał on w jego umyśle jeszcze w czasach, gdy był działaczem związkowym i odchodził od swoich demokratycznych korzeni. Program gospodarczy, ale i polityczny Reagana był konsekwencją jego żelaznych zasad i przekonań. Prezydent wierzył bowiem, że główną przyczyną większości naszych problemów gospodarczych jest rząd odbierający swoim obywatelom wolność i inicjatywę. A skoro tak, to ograniczenie wielkości i kompetencji tego molocha musi doprowadzić do poprawy sytuacji gospodarczej. Jednakże sam program by nie wystarczył, gdyby nie konsekwencja, wiara, determinacja, a przede wszystkim odwaga i umiejętności przywódcze, dzięki którym udało się prezydentowi pozyskać poparcie obywateli. A pamiętajmy, że działał w czasach, w których panowała wręcz moda na populizm i socjalizm. Reagan był też jednym z niewielu przywódców, który urzeczywistniał to, co przyrzekł, bez względu na to, czy mu się to politycznie opłacało, czy nie. Dla niego naprawdę najważniejsza była Ameryka i jej ludzie.

W jakim stopniu udało się Ronaldowi Reaganowi zrealizować swój program w praktyce?

(?)
Wyświetlony 6071 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.