czwartek, 30 wrzesień 2010 07:17

Dziesięć pytań

Napisane przez

Tym razem na pytania redakcji odpowiada Edward J. Moskal.

Jakie osoby czy wydarzenia powinny się, według Pana, znaleźć na polskich banknotach?

Uważam, że na polskich banknotach powinno się upamiętnić główne polskie dziejowe wiktorie, od Grunwaldu po Wiedeń, z "Solidarnością" włącznie ? a także wizerunki wielkich Polaków.

Z jaką osobą, niekoniecznie sławną, chciałby Pan porozmawiać osobiście? O co by Pan zapytał?

Chciałbym mieć dalej możliwość spotkań i rozmów z czołowymi osobistościami polskiego życia religijnego i politycznego ? od Prymasa Józefa Glempa, poprzez Marszałka Senatu Longina Pastusiaka po lidera Ligi Polskich Rodzin, Romana Giertycha. Ich przedmiotem byłaby zawsze ? najlepsza na dziś i jutro ? alternatywa dla kraju.

Jaka jest najważniejsza książka w Pana życiu?

Za najważniejsze książki uważam te, które mają odwagę głosić prawdę za wszelką cenę. Na tutejszym, amerykańskim rynku za takie uważam klasyczne już publikacje Paula Findley'a: "They Dare to Speak Out: People and Institutions Confront Israel's Lobby", "Deliberate Deceptions: Facing the Facts About the U.S. ? Israeli Relations" oraz "Silent No More: Confronting America's False Image of Islam".

Jaką książkę wpisałby Pan na listę ksiąg zakazanych?

Na listę tytułów zakazanych należałoby wprowadzać książki fałszerskie, celowo dezinformujące i siejące duże szkody dla wizerunku krajów i narodów. Przykładem takim pozostaje dla mnie, tłumaczona na tyle języków, książka Jana T. Grossa "Sąsiedzi", dzieło złej woli i złych intencji.

Gdyby mógł Pan kupić liczne billboardy, co by na nich było?

Gdybym mógł wypisywać hasła na wielkich bilboardach u nas, to zamieszczałbym: "Warto zostać członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego".

Jakie zmiany w ustawodawstwie polskim mogłyby poprawić nasz ustrój?

Zaległą zmianą w polskim ustawodawstwie powinno być wprowadzenie ważnej reguły jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), które już dawno powinny zastąpić ideę głosowania na bloki partyjne, spuściznę poprzedniej epoki.

Jaki ustrój byłby najbardziej odpowiedni dla Polaków/Polski?

(?)
Wyświetlony 6815 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.