piątek, 12 listopad 2010 11:07

Rządy ubogich kobiet

Napisane przez

Niejaki p.Wojciech Eichelberger, eko-psycho-terapeuta, zajmuje się mówieniem i pisaniem rzeczy różnych. Na ogół modnych i bzdurnych. Na przykład: twierdzi, że nie-szczęście człowieka polega na tym, że nie zachowuje się jak zwierzę – bo zwierzę jest istotą doskonałą, żyjącą w harmonii z przyrodą. Zaraz potem tłumaczy, że ludzie rozmnażają się bez opamiętania- zapominając, że prawie każde zwierzę ma potomstwo częściej niż ludzie - i liczniejsze niż ludzie. I że mężczyźni są słabsi od kobiet. I takie tam bzdurki. Co trzecie zdanie. Nie zajmowałem się tym – bo gdybym miał wyłapywać wszelkie nonsensy u wszystkich nawiedzonych osobników, to sam bym trafił do jakiegoś psycho-terapeuty.

 Ostatnio jednak p.Eichelberger w piśmie "Zwierciadło" wypowiedział się na temat ekonomii. Konkretnie: powiedział, że "Kobiety nie decydują o polityce i ekonomii". Chodziło Mu o to, że "dopuszczone do ambon (?) wołałyby wielkim głosem w obronie zwierząt, lasów, łąk, wód i powietrza".
Nie jestem pewien. Sądzę, że domagałyby się raczej więcej pończoch, kosmetyków, futer i rajerów i boazerii ? a właśnie te ich wymagania skutecznie niszczą przyrodę. Zwracam bowiem uwagę, że producent szminek nie robi szminek dlatego, że lubi robić szminki ? tylko dlatego, że kobiety uwielbiają je kupować... Ale ja naprawdę chcę pisać o ekonomii, a nie o ekologii...
Otóż twierdzenie p. Eichelbergera, że "Kobiety nie decydują o polityce i ekonomii" jest fałszywe. Przynajmniej w drugiej części.
W krajach socjalistycznych ? może ogólniej: etatystycznych ? gospodarką rządzą urzędnicy. To oni decydują, jakich pralek będą mogły używać kobiety ? i za ile będą mogły je kupić. To oni dopuszczają ? albo nie ? na rynek kosmetyki i nylony. To oni mogą zakazać hodowli zwierząt futerkowych ? i polowań na czaple. Tak właśnie jest dzisiaj w całym prawie świecie.
Inaczej zupełnie jest w krajach o gospodarce rynkowej. Tam o gospodarce decyduje konsument. To on kupując pralki firmy "Szrr-Brr-Wrr", a nie kupując pralek "Hrrm-Frrm", decyduje o tym, że właściciel pierwszej ma własny jacht, a drugiej pójdzie z torbami. To konsument decyduje, czy producenci będą robić więcej samochodów ? czy budować więcej mieszkań. Bo w gospodarce kapitalistycznej Pan Konsument ? to król (na szczęście: tylko w gospodarce!).
Z tym, że jest to zazwyczaj Pani Konsumentka. Poza zakupami domów, samochodów i niektórych mechanizmów ? o zakupach decydują u nas kobiety. Tak więc to one rządziłyby w Polsce ekonomią, gdyby zapanował u nas kapitalizm. Co ciekawsze jednak: gospodarką rządzą głównie kobiety biedne.
Bogata konsumentka wchodzi do sklepu i nie zwraca specjalnej uwagi na cenę: parę groszy więcej czy mniej nie robi jej różnicy. Inaczej klientka uboga. Ona gotowa jest zwiedzić trzy sklepy, byle te parę groszy zaoszczędzić, znaleźć coś ładnego, pożytecznego i taniego.
Tym samym więc zmusza producentów, by produkowali jak najtaniej ? i jak najlepiej. Co właśnie jest celem gospodarki.
P. Eichelberger albo się więc myli, albo nie zna innej gospodarki, niż socjalistyczna. Czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że u władzy byli u nas jak nie Bismarck lub Mikołaj II ? to Piłsudski; jak nie Piłsudski, to Hitler, jak nie Hitler to Bierut; jak nie Bierut ? to Gomułka; jak nie Gomułka, to Gierek, jak nie Gierek to Jaruzelski; jak nie Jaruzelski ? to Mazowiecki... jak nie Buzek ? to Miller. Sami Czerwoni ? z krótką przerwą na rządy Piotra Stołypina (za panowania Mikołaja II) i Mieczysława Wilczka (za premierostwa p. Mieczysława F. Rakowskiego).
Ale ważniejszym wnioskiem jest, że aby gospodarka sprawnie funkcjonowała, w kraju potrzeba mieć dużo ludzi biednych. Co poddaję pod uwagę socjalistom, którzy uważają, że bieda jest niepotrzebna i trzeba ją zlikwidować. Na szczęście: mogę Państwa zapewnić, że to się Czerwonym nie uda!

(?)
Janusz Korwin-Mikke
Wyświetlony 4936 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.