piątek, 12 listopad 2010 15:32

Połamane okulary

Napisane przez

W tym roku minęło 60 lat od ujawnienia masowych grobów oficerów polskich w lesie pod Katyniem, zamordowanych przez Sowiety. Znacznie później odkryto więcej takich miejsc w ówczesnym Związku Radzieckim, lecz nazwa "Katyń" stała się symbolem. W obecnym też roku mija 10 lat od utworzenia w Polsce, pierwszego tego typu na świecie, Muzeum Katyńskiego. Kto o nim wie? Co o nim wiemy?

 

Wielu nie wie o jego istnieniu, mimo że od niemal dziesięciu lat występuje w wykazie muzeów w warszawskich książkach telefonicznych. Ale kto czyta książki telefoniczne? Pojawiło się też kilka alarmujących artykułów w prasie krajowej i polonijnej w USA (np. Teofil Lachowicz w "Dzienniku Związkowym" z Chicago, z 2-4 maja 2003, Iwo Cyprian Lachowicz w "Niedzieli" nr 23 2003). Że biedne, mające jeden przestarzały telefon i komputer, że ulokowane, zapewne specjalnie, na peryferiach miasta, z uciążliwym do niego dojazdem, w forcie Czerniakowskim na Sadybie, wilgotnym i zapleśniałym, w którym eksponaty ulegają zniszczeniu, że z braku wiadomości zwiedzających można policzyć na palcach...
Muzeum Katyńskie jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Powstało na terenie historycznego fortu Czerniakowskiego, który od 1918 r. nosi nazwę fortu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, a znajduje się tam inny jeszcze oddział Muzeum WP ? Muzeum Broni Pancernej. Do kazamatów fortu, gdzie ulokowane zostało Muzeum Katyńskie, idzie się więc między armatami a czołgami. Nie sposób go jednak przegapić ? wyraźne napisy kierują do celu, podobnie jak wcześniej duża tablica na ogrodzeniu od strony ul. Powsińskiej. Dojazd jest dobry, przebiega tu bowiem kilka linii autobusowych łączących ze śródmieściem i rozmaitymi dzielnicami Warszawy. Ma dwie linie telefoniczne, faks i kilka komputerów, także salę audiowizualną na 40 osób. Prawda, że część wyposażenia elektronicznego to dary Polonii z USA. Lecz nie ma tu pleśni, utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność, by eksponaty trwały w nienaruszonym stanie. Owszem ? buty, mundury, pasy, fragmenty odzieży ? zapleśniałe zostały wydobyte z grobów i w stanie zniszczonym są pokazywane, by i w ten sposób ujawniały sowiecką zbrodnię.

***
O Katyniu wiedziano w Polsce, ale nie można było o tym głośno mówić. Dopiero od 1989 r. zaczęły się ukazywać oficjalne publikacje na ten temat. Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 r., lecz nieco wcześniej, 17 marca ? 8 kwietnia 1990 r. w podziemiach kościoła Św. Krzyża w Warszawie staraniem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich można było obejrzeć wystawę "Nie tylko Katyń".
Następną, pod nazwą "Dowody zbrodni: Ostaszków, Miednoje, Starobielsk, Charków" zorganizowało 25 listopada 1991 r. Muzeum Wojska Polskiego.
Stowarzyszenie Rodzina Katyńska (obecnie Federacja Rodzin Katyńskich, której przewodniczy dr Bożena Łojek) oraz Muzeum Wojska Polskiego i Ministerstwo Obrony Narodowej 9 grudnia 1992 r. podjęły uchwałę o powołaniu Muzeum Katyńskiego. Ustalono, że jego siedzibą będzie fort Czerniakowski im. gen Jana Henryka Dąbrowskiego (zwany też fortem Sadyba), a dokładniej kazamaty tego fortu. Był to bowiem teren należący do MON i Muzeum WP, więc nie było kłopotu z szukaniem w Warszawie miejsca. Połączenie organizacyjne Muzeum Katyńskiego z Muzeum WP było logiczne merytorycznie, a i organizacyjnie: pracownicy tego drugiego, mający doświadczenie muzealnicze mogli fachowo pomóc przy tworzeniu nowej placówki. Wreszcie ponieważ istniała już tam filia Muzeum WP (ów zabytkowy park broni pancernej) znana zwiedzającym, przeto miejsce na Muzeum Katyńskie nie było anonimowe, tym bardziej że obszar fortu pozwala w przyszłości na jego poszerzenie.
Na początku 1993 r. Muzeum Wojska Polskiego oficjalnie przejęło ponad 5 000 pamiątek wydobytych latem 1991 r. z dołów śmierci w Miednoje i Charkowie. Później przybywały następne, w kazamatach fortu trwały zaś prace nad przystosowaniem go do pełnienia funkcji muzeum.
Uroczyste otwarcie Muzeum Katyńskiego nastąpiło 29 czerwca 1993 r., acz oficjalne jego powstanie to 15 listopada 1993 r. Pierwszą opiekunką eksponatów była od 1 sierpnia 1993 r. pani Irena Dzik. Muzeum wówczas zajmowało powierzchnię 200 m kwadratowych. Od września 2002 r. kustoszem jest Sławomir Frączak.
(?)

Marek Arpad Kowalski


 

Muzeum Katyńskie,
oddział Muzeum Wojska Polskiego
ul. Powsińska 13,
02-920 Warszawa
Czynne: środa-niedziela
15 maja-30 września w godzinach 11-17,
1 października-14 maja w godzinach 10-16
tel/fax (0-22) 842-66-11, tel. 682-31-26

Wpłat na Muzeum Katyńskie
można dokonywać pod adres:
Polska Fundacja Katyńska,
PKO BP SA XV O. Warszawa
73 10201156 123110389

 

Wyświetlony 5112 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.