wtorek, 21 grudzień 2010 12:15

Fałszywy tytuł

Napisane przez

Obraz Pabla Picasso "Guernica" należy do najbardziej znanych na świecie obrazów. Mało kto jednak wie, że Picasso namalował ten obraz, zanim jeszcze baskijskie miasteczko zostało zniszczone.

Hiszpański "rząd ludowy" zamówił go u malarza, aby zdobił on hiszpański pawilon na paryskiej wystawie światowej w 1937 roku. Tam też obraz został wystawiony, ale jako "Wezwanie przeciwko wojnie", mimo iż nie znajduje to żadnego uzasadnienia w tematyce obrazu. Już przed laty Brytyjczyk Herschel B. Chipp, a po nim Francuz Gerald Messadie udowodnili, że tematem obrazu nazywanego popularnie "Guerniką" jest walka byków (tauromachia) i że obraz nie ma nic wspólnego ze zniszczeniem baskijskiego miasteczka ani w ogóle z wojną. Wiadomo dziś, że Picasso za swój obraz otrzymał okrągłą sumkę od "rządu ludowego". Nie są znane żadne protesty malarza przeciw fałszywemu tytułowi obrazu i jego propagandowemu wykorzystaniu.                    

tg
Od redakcji:
Dodajmy, że sama Guernica nie została bynajmniej zniszczona przez Niemców ani przez zwolenników Franco, a przez "słuszne" wojska republikańskie, które przed wycofaniem się z miasteczka puściły je z dymem. Do dziś wszakże tysiące naiwniaków, podziwiając obraz Picassa, pobudzają swe święte oburzenie "faszystowskim bestialstwem".
Wyświetlony 11867 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.