wtorek, 15 styczeń 2013 01:25

Od Redakcji

Napisane przez

Przed Państwem ?Opcja na Prawo? w nowej odsłonie ? tym razem jako kwartalnik. Pismo jest dużo grubsze, artykuły dłuższe, dzięki czemu podnoszone w nich problemy mogą zostać zbadane bardziej szczegółowo, niż na to pozwalała dotychczasowa, raczej publicystyczna forma. Również wywiady, które zamieszczamy, dają okazję naszym rozmówcom na precyzyjne wyłożenie swoich poglądów. W tym numerze zajmujemy się tematem, o którym pisze się wiele, ale rzadko kiedy ujawniając pewne wstydliwe strony: chodzi o banki.

Skąd się wzięły, czemu i komu służą, jakie są ich mechanizmy działania, kto z nich korzysta, kto jest ich właścicielem, a kto niewolnikiem ? oto zasadnicze pytania. Obok nich trzeba postawić także inne: jak doszło do tego, że w świecie gospodarki inżynier i przedsiębiorca zostali zdominowani przez bankiera, który stał się centralną postacią? Dlaczego cnota oszczędności, dominująca jeszcze przed stuleciem, została zastąpiona przez nawyk życia na kredyt? Jak powstaje pieniądz, skoro jego wartość ma charakter czysto umowny? Na pytania te odpowiadają nasi autorzy ? Stanisław Michalkiewicz, Tomasz Gabiś, Tomasz Cukiernik, Mateusz Machaj, Paweł Falicki, a także rozmówcy: Robert Gwiazdowski, Janusz Szewczak i Ryszard Bugaj. Przypadek Polski zestawiamy z innymi sztandarowymi przykładami ? Stanami Zjednoczonymi, o których pisze Pat Buchanan i opowiada Mark Rachac, oraz Chinami, z których relację przesyła Tytus Sierakowski. Również z Chin pochodzi głos zamykającego naszą dyskusję Song Hongbinga, który kreśli możliwy scenariusz następnych kilkunastu lat na Zachodzie prowadzących do ostatecznego zwycięstwa banków i bankierów ? realizacji projektu wspólnej waluty. Mamy nadzieję, że nowa wersja ?Opcji? nie tylko nie zawiedzie starych czytelników, ale również pozyska nowych.

Wyświetlony 6797 razy

Więcej w tej kategorii: Od Wydawcy »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.