piątek, 12 kwiecień 2013 01:47

Od Redakcji

Napisane przez

Czy Zachód umiera? W 1918 roku Oswald Spengler ogłosił pierwszy tom dzieła, które zapewniło mu sławę: Zmierzch Zachodu. Właśnie skończyła się I wojna światowa, eliminując z mapy Europy dotychczasowe monarchie. Powstało pierwsze państwo komunistyczne, a Stany Zjednoczone powoli zaczęły przymierzać się do roli światowego hegemona, dystansując Wielka Brytanię, Niemcy i Francję. Od tego czasu minęło prawie sto lat. Zachód przeżył dwa systemy totalitarne, które w imię prometejskich ideologii wymordowały setki milionów ludzi, przeżył kolejną, jeszcze bardziej brutalną wojną, a następnie trwał przez półwiecze w klinczu zimnej wojny. Wszystkie te wydarzenia przemawiałyby za tym, że rozpoczęty w 1918 roku zmierzch powinien zakończyć się całkowitym mrokiem. Jednak obok katastrof Zachód doświadczył też sukcesów: postęp techniczny przyspieszał w niesłychanym tempie, podnosił się poziom życia jednostek i całych społeczeństw, mnożyły się wolności obywatelskie i nowe pomysły emancypacyjne. Ostatecznie przecież systemy totalitarne zostały pokonane bądź rozmontowane, zimna wojna dobiegła kresu, opadła żelazna kurtyna i jedynym straszakiem wydaje się dziś grupa terrorystów, z którymi prowadzi się coraz bardziej dziwaczną wojnę. Dlaczego więc sto lat po Spenglerze amerykański polityk i publicysta ogłasza książkę zatytułowaną Śmierć Zachodu, w której przekonuje, że ?zmierzch? już się skończył i Zachód znajduje się w stanie agonalnym?

Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze ?Opcji na prawo?. Filozofowie, historycy, duchowni, politolodzy i publicyści zastanawiają się nad tym, czy Zachód rzeczywiście umiera, czy może pogłoski na temat jego śmierci są przedwczesne lub przesadzone; a jeśli umiera ? czy jesteśmy w stanie powstrzymać tę agonię, czy też pozostało nam jedynie smutne zadanie kronikarzy upadku.

Wyświetlony 7059 razy

Więcej w tej kategorii: « Zapis agonii
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.