Tytus Sierakowski

Tytus Sierakowski

piątek, 12 kwiecień 2013 01:23

Chiny patrzą na Zachód

Jak Chińczycy wyobrażają sobie Zachód? Rozpocznijmy od postawionych kilka lat temu przez chińskiego internautę dwóch pytań i udzielonej na nie odpowiedzi. Łączą się w nich dwa podstawowe elementy zmieniającej się relacji Chiny-Zachód: pierwszy z nich to oficjalny, nieustanny wzrost potęgi ekonomicznej i militarnej Chin, drugi to pogłębiające się problemy gospodarcze dotykające USA i strefę euro. Wzrost potęgi Chin, ich rosnąca globalna obecność zarówno polityczna, jak i ekonomiczna, mogą być w pewien sposób rozumiane jako upadek Zachodu.

wtorek, 15 styczeń 2013 00:51

Bankowość made in China

Tego dnia smutna pochmurna pogoda znakomicie ilustrowała konflikt targający moją psyche: z jednej strony radość ze zmiany aury, przyjemny, delikatny chłodek, pierwszy po wielu miesiącach dusznych upałów, z drugiej strony żal pieniędzy, które, tytułem miesięcznej opłaty za wynajem mieszkania, miałem wpłacić na konto właściciela. Wkraczam do lokalnej filii Bank of China (Zhongguo Yinhang), stoję tuż za progiem, rozglądam się.

niedziela, 02 wrzesień 2012 13:11

Mianzi

Czym jest mianzi?

Jest to wrażenie, które wywierasz na innych ludziach.

sobota, 07 lipiec 2012 11:32

Zły Laowai

Cudzoziemcy muszą wiedzieć, że za obrażanie Chińczyków zapłacą cenę... Kilka lat temu w Dalian, w domu towarowym widziałem, jak Japończyk, który sklął i znieważył chińskiego pracownika, zaraz był bity przez otaczający go kilkunastoosobowy tłum. Nikt nie tracił czasu na gadanie, ludzie przyłączali się do bicia, a przybyli ochroniarze, przygwoździli go do ziemi, nie pozwalając powstać i ułatwiając tłumowi bicie. Ta scena była doprawdy rozkoszna.

wtorek, 29 maj 2012 23:15

O pracowitości

Nasza Nowa Czwarta Armia potrafi ponosić wyrzeczenia, cierpliwie, wytrwale i bez lęku pracować w obliczu trudności i przeciwności losu

Zhou En Lai

środa, 28 marzec 2012 22:46

Emerytura po chińsku

Sytuacja emerytów w rozwiniętych krajach Zachodu jest gorsza, niż można było przypuszczać. Coraz niszy przyrost demograficzny, rosnące koszty utrzymania aparatów państwowych oraz inne czynniki wpływają na to, że kolejne pokolenia emerytów mogą czuć się zagrożone. Jak ten problem wygląda na Wschodzie, a konkretnie w Chinach?

wtorek, 28 luty 2012 00:01

Rozterki chińskich nastolatków

Jestem uczniem III roku senior high school, w mojej klasie jest dziewczyna, siedzi w ławce przede mną, podoba mi się, niestety obawiam się, że miłość może negatywnie wpłynąć na moją naukę. Co powinienem zrobić?

Tak jak każdego roku, choć tym razem najwcześniej od 46 lat ? początek chińskiego nowego roku przypada na 23 stycznia, transport świąteczny zdominował życie w Państwie Środka. Zgodnie z liczbami podawanymi przez ministerstwo kolei szacowana liczba podróżnych to ponad 315 milionów. Będzie to rekord nie tylko w historii Chin, ale i, co zrozumiałe ? świata. Wyobraźmy sobie konsekwencje sytuacji, w której nagle 2/3 mieszkańców Europy postanawia wyruszyć w rodzinne strony na święta.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:23

Emisja długu po chińsku

19 listopada rano po przejściu przez bramę ogrodzonego osiedla, na którym mieszkam, czekając na autobus, podszedłem do małego sklepu sieci Meiyijia, lokalnej odpowiedzi na wyzwanie rzucone przez 7 Eleven, i zerknąłem na tytuł porannej gazety umieszczonej na wystawionej przed drzwiami metalowej półce. Wiadomość wypisana tłustymi znakami podniosła mi ciśnienie krwi i rozbiła w pył moje dotychczasowe przekonania. A jednak, zdecydowali się na to, odważny krok, idą zmiany. Lokalny rząd prowincji Guangdong, naturalnie po otrzymaniu zgody z centralnego ministerstwa finansów, zdecydował się na dokonanie emisji długu, wartego 6,9 miliarda RMB.

środa, 30 listopad 2011 01:34

Zadłużenie chińskich prowincji

Rok 2009 stanął pod znakiem realizacji wielkiego planu pobudzenia chińskiej gospodarki ? stimulus package. Wpompowanie w gospodarkę 4 bilionów RMB miało jej zapewnić 8% wzrost PKB i pozwolić pomyślnie stawić czoła wielkiemu skutkom globalnego kryzysu i dramatycznemu spadkowi światowego popytu na produkty made in China. Widmo zamykanych fabryk, ludzi bez pracy, chaosu i destabilizacji miało zostać oddalone. Rząd centralny był pełen obaw o utrzymanie szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, które, podkreślmy, stanowi żelazny element jego legitymizacji.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.